Βαλκανικό Πρωτάθλημα: Εντεκα μετάλλια για την ομάδα των... μικρών

Με τη βροχή να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στους αθλητές και τους διοργανωτές, οι οποίοι αναγκάστηκαν να διακόψουν αρκετές φορές την κανονική ροή των αγώνων, έγιναν στο Σλίβεν της Βουλγαρίας οι Βαλκανικοί Αγώνες Παίδων/Κορασίδων, με την Ελλάδα να ξεχωρίζει.

Η ελληνική αποστολή πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία, με τους νεαρούς αθλητές να κατακτούν συνολικά 11 μετάλλια εκ των οποίων τα δύο χρυσά. Ο Γιώργος Φράκογλου λίγες μέρες από το άλμα στα 2,07 μ. στο διασυλλογικό πρωτάθλημα ξεπέρασε τα 2,06 μ. και κατέλαβε την πρώτη θέση στο ύψος.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Νίκος Ανδρικόπουλος στο τριπλούν, ο οποίος έφτασε μια ανάσα από τα 15,00 μ., καθώς πήρε τη νίκη με 14,98 μέτρα. Το ατομικό της ρεκόρ βελτίωσε στον ημιτελικό των 100 μ. εμπ. η Νεφέλη Ράμμου που πέτυχε 14.20, όμως, στον τελικό τερμάτισε στην 4η θέση με 14.35.

Μια ανάσα από το βάθρο βρέθηκε η ομάδα 4Χ100 μ. των κοριτσιών, που τερμάτισε σε 48.79 (48.78 η τρίτη ομάδα). Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ταφάι (μήκος), Θανάσης (ακοντισμός), Πίτσαβου (100 μ.), ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκαν οι Παπούλιας (1.500 μ.), Τζημαγιώργης (800 μ.), Δόβρου (1.500 μ.), Χριστογεώργου (ύψος), Ρωμαίου (τριπλούν), Κόκκαλη (ακοντισμός). Η αποστολή θα ταξιδέψει σήμερα οδικώς για την Ελλάδα.

3.000 μ.: Χρήστος Χριστόπουλος (ΑΚΟ Λειβαδιάς) 4ος 8.54.42

110 μ. εμπ.: Μανώλης Κουκουρογιαννάκης (ΓΣ Λιβυκός) 14.83 (πρ.), άκυρος στον τελικό

2.000 μ. στιπλ: Φργκίσκος Καραμέτος (ΓΣ Καρδίτσας) 5ος 6.27.14

Υψος: Γιώργος Φράγκογλου (ΟΦΚΑ Σερρών) 1ος 2,06 μ.

Μήκος: Εμμανουέλ Ταφάι (Κερκυραικός) 2ος 6,81 μ.

Τριπλούν: Νίκος Ανδρικόπουλος (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 1ος 14,98 μ.

Σφαιροβολία: Κώστας Χατζημιχαήλ (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 5ος 16,00 μ.

Δισκοβολία: Ανδρέας Θανάσης (ΑΓΕ Ζακύνθου) 2ος 54,54 μ,

Ακοντισμός: Φανούριος Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση Μ.) 4ος 59,03 μ.

3.000 μ.: Σοφία Κρίλη (Πέλοψ Πατρών) 5η 11.03.19

100  μ. εμπ.: Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕ Κάμειρος) 4η 14.35, 14.20 (προκριματικός)

2.000 μ. στιπλ: Κατερίνα Κουτλέ (ΑΟ Δράμας) 6η 7.45.34

Υψος: Ελευθερία Χριστογεωργου (ΓΑΣ Καματερού) 3η 1,63 μ.

Μήκος: Ναταλία Μπέση (Πρωτέας Ηγ.) 4η 5,48 μ.

Τριπλούν: Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός) 3η 12,22 μ.

Σφαιροβολία: Ευαγγελία Γερομαρκάκη (Λιβυκός Ιεράπετρα) 6η 13,64 μ.

Δισκοβολία: Ζωή Παπανικολάου (Λιβυκός Ιεράπετρας) 9η 34,24 μ.

Ακοντισμός: Αθανασία Κόκκαλη (Ζευς Τρικάλων) 3η 46,92 μ.

4Χ100 μ.: 4η 48.79

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή