Μαρία Σαράποβα: «Βασίλισσα» στη Μαδρίτη (photos+videos)

Τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της στο Όπεν της Μαδρίτης κατέκτησε η Μαρία Σαράποβα, η οποία επικράτησε 2-1 σετ (1-6, 6-2, 6-3) της Ρουμάνας Σιμόνα Χάλεπ στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Ρωσίδα σταρ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1 – 0 σετ, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με φανταστικό παιχνίδι. Η Σαράποβα εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό της Σερένα Ουίλιαμς, η οποία εγκατέλειψε το τουρνουά και ανέβηκε για πρώτη φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο θεσμό.

Μέχρι σήμερα είχε αγωνιστεί σε δύο τελικούς και είχε χάσει την κούπα από την Αμερικανίδα σημειώνοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς κόντρα στην αντίπαλό της.

Δείτε τα βίντεο και τις φωτογραφίες:

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι