Πινγκ Πονγκ: Η κατάταξη στην Ελλάδα
SHARE

Πινγκ Πονγκ: Η κατάταξη στην Ελλάδα

Τέσσερις αλλαγές τον Οκτώβριο στις πρώτες 5άδες των ελληνικών πινάκων αξιολόγησης.

Στην κορυφή τα πράγματα έμειναν αμετάβλητα, αλλά στις πρώτες 5άδες επέφεραν τέσσερις αλλαγές οι ελληνικοί πίνακες αξιολόγησης, που εξέδωσε η Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης για τον μήνα Οκτώβριο. Τέτοιες μετακινήσεις καταγράφηκαν στις γυναίκες, στις Νέες γυναίκες, στους νέους και στις κορασίδες με την 20χρονη Αλίκη Κιούφη του Δ.Α.Ο. Ταύρου να εμφανίζει την καλύτερη θέση και να πηγαίνει στο νούμερο 2 των Νέων γυναικών. Για την κατάταξη αυτού του μήνα υπολογίστηκαν οι πρώτες αγωνιστικές στην Α1 ανδρών και γυναικών, στην Α2 γυναικών, όπως και τα αποτελέσματα  από το ανοιχτό αναπτυξιακό τουρνουά της Ελευσίνας.

Σημειωτέον, ότι με διορθωμένη κίνηση η ομοσπονδία είχε συμπεριλάβει από τον προηγούμενο μήνα στους πίνακες και τον νεοαποκτηθέντα Πορτογάλο του Ολυμπιακού Ένιο Μέντες και υπολόγισε τη θέση του με βάση τη βαθμολόγηση στο διεθνές ranking list. Έξω από την πρώτη 5άδα στους άνδρες βρίσκεται ο Ντανιέλ Τσιόκας του Ολυμπιακού (στο νούμερο 6).

Σε άλλες αξιοσημείωτες αλλαγές στις πρώτες 15 θέσεις των κατηγοριών ο Μιχάλης Τσαχάκης του Άρη Βούλας ανέβηκε στο νούμερο 13 από το 17 του Σεπτεμβρίου, η Αλίκη Κιούφη μπήκε και στην πρώτη 10άδα των γυναικών (στο 9 από 11), ο Γιάννης Σγουρόπουλος πήγε στο 6 (από 9) των Νέων Ανδρών, η Ιωάννα Γερασιμάτου στο 14 (από 16) των κορασίδων και ο Παναγιώτης Ανδριανός του Αναγεννησιακού Πατρών στο 15 (από 16) των παμπαίδων.
Πριν δούμε τους πρώτους αθλητές του ranking να σημειώσουμε ότι εν όψει του Ατομικού Κυπέλλου ανδρών η ομοσπονδία ανακοίνωσε ότι η κλήρωση θα διεξαχθεί μεθαύριο Σάββατο στις 10:00 και όχι στις 9:00, που ήταν αρχικά προγραμματισμένη, λόγω ακύρωσης του αντίστοιχου πρωταθλήματος των γυναικών.
 
Οι πρώτες 5άδες στους πίνακες του Οκτωβρίου (με τις θέσεις των αθλητών/τριών τον Σεπτέμβριο) έχουν ως εξής:
 
Άνδρες:
 
1. («) Κώστας Παπαγεωργίου (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
2. («) Γιάννης Βλοτινός (Α.Σ. Αετοί Πόλης)
 
3. («) Κώστας Λαγογιάννης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
4. («) Ζοσέ Ένιο Μέντες (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
 
5. («) Λευτέρης Μάκρας (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
 
Γυναίκες:
 
1. («) Χριστίνα Φίλη (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
2. («) Λάουρα Νικουλάε (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
3. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
 
4. (5.) Ντετελίνα Πέτροβα (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
 
5. (4.) Μαρία Χριστοφοράκη (Ο.Ε.Α. Έδεσσας)
 
Νέοι άνδρες:
 
1. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Αμφιθέας)
 
2. («) Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Αμφιθέας)
 
3. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Η Πρόοδος)
 
4. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Σ. Η Πρόοδος)
 
5. («) Γιάννης Παπαδάκης (Α.Ο. Πεύκης)
 
Νέες γυναίκες:
 
1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
 
2. (3.) Αλίκη Κιούφη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
 
3. (2.) Γεωργία Ζαβιτσάνου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
 
4. («) Ελένη Γεωργιάδου (Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης)
 
5. («) Κωνσταντίνα Παρίδη (Α.Ο. Φοίνιξ Αγ. Σοφίας Πειραιά)
 
Νέοι:
 
1. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Η Πρόοδος)
 
2. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Σ. Η Πρόοδος)
 
3. (4.) Γιάννης Σγουρόπουλος (Α.Ο. Ταταύλα)
 
4. (3.) Ηλίας Μιχαηλίδης (Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας)
 
5. («) Στράτος Δαμιανής (Α.Ο. Ταταύλα)
 
Νεάνιδες:
 
1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
 
2. («) Κωνσταντίνα Παρίδη (Α.Ο. Φοίνιξ Αγ. Σοφίας Πειραιά)
 
3. («) Δήμητρα-Θωμαϊς Τσεκούρα (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)
 
4. («) Φιλία Εμίρη (Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας)
 
5. («) Γεωργία Χατζηλυγερούδη (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
 
Παίδες:
 
1. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Σ. Η Πρόοδος)
 
2. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Α.Ο. Ταταύλα)
 
3. («) Στράτος Δαμιανής (Α.Ο. Ταταύλα)
 
4. («) Ανδρέας Τσόπελας (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
 
5. («) Γιώργος Σταματούρος (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
 
Κορασίδες:
 
1. («) Κατερίνα Ράπτη (Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας)
 
2. («) Ελένη Σοφρά (Α.Ο.Σ. Τελαμών)
 
3. (4.) Έλλη Φίσερ (Α.Ο. Άρης 2006)
 
4. (3.) Αλεξάνδρα Τουντακώβα (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
 
5. («) Βασιλική Τζίμου (Ακαδημίες Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς)
 
Παμπαίδες:
 
1. («) Γιάννης Μπόσκοβιτς (Α.Ο. Ταταύλα)
 
2. («) Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (Α.Π.Σ. Αναγεννησιακός Πατρών)
 
3. («) Αλέξης Κουλουριώτης (Γ.Α.Σ. Ελευσίς)
 
4. («) Γιάννης Δαμιανής (Α.Π.Ο. Αετός Κορυδαλλού)
 
5. («) Ιάσονας Κορδούτης (Α.Ο. Ζήνων Γλυφάδας)
 
Παγκορασίδες:
 
1. («) Έλλη Φίσερ (Γ.Σ. Άρης 2006)
 
2. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Π.Α.Λ. Φοίνικες Πάτρας)
 
3. («) Βασιλική Ηλιοπούλου (Π.Α.Λ. Φοίνικες Πάτρας)
 
4. («) Ρόδω Πιπεράκη (Ο.Α. Χανίων)
 
5. («) Μαρία Λαδάκη (Α.Ο.Σ. Τελαμών)

Δήμος Βερύκιος: Στο νοσοκομείο μετά από περιπέτεια υγείας και η φωτογραφία μέσα από τον θάλαμο!
Δήμος Βερύκιος: Στο νοσοκομείο μετά από περιπέτεια υγείας και η φωτογραφία μέσα από τον θάλαμο!
Ο ΜακΓκιν πέτυχε την γκολάρα της χρονιάς (video)
Ο ΜακΓκιν πέτυχε την γκολάρα της χρονιάς (video)
Η συνταγή της ημέρας: Mac 'n' Cheese
Η συνταγή της ημέρας: Mac 'n' Cheese
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ρουμανικό τεστ με Κλουζ μέσω... Facebook (photo)
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ρουμανικό τεστ με Κλουζ μέσω... Facebook (photo)


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies