Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στον τελικό του Final 4 βόλεϊ γυναικών που διεξάγεται στην Σαντορίνη, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-1 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς.

Έτσι, τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το νταμπλ, περιμένοντας τον δεύτερο ημιτελικό, μεταξύ της Ένωσης και του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού, ο οποίος αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία και πήρε τη θέση του Ηρακλή.

Όσον αφορά στον πρώτο ημιτελικό, η ομάδα των Βορείων προαστίων μπήκε δυνατά στον αγώνα και έπιασε στον... ύπνο τις «ερυθρόλευκες» παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-18. Όμως, η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Πειραιά, η οποία αφού πρώτα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στις... λεπτομέρειες (26-24) έκανε την ανατροπή και πήρε το... εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 25-18, 24-26, 20-25, 22-25