Μακεδόνες: Νίκη... σωτηρίας, 3-0 τον Ηρακλή

Τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για την επίτευξη του στόχου της σωτηρίας τους πέτυχαν οι Μακεδόνες μετά την εντός έδρας νίκη τους με 3-0 σετ επί του Ηρακλή για τη 15η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ των Γυναικών.

Οι νικήτριες πήραν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-21, 25-21, αλλά οι Θεσσαλονικείς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στο 3ο που κρίθηκε στους 26 πόντους (26-24).

Ο Ηρακλής έκανε πολλά λάθη, αλλά στο τρίτο σετ επανήλθε καταφέρνοντας να προηγηθεί με 19-15. Οι Μακεδόνες απάντησαν και με σερί 8-1, προηγήθηκαν 23-20, αλλά το σετ είχε κι άλλες ανατροπές. Ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ (23-24) ωστόσο ένα μπλοκ στη Λεωνιδάκη, μία άουτ επίθεση της Στράντζαλη και κόντρα επίθεση των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

«Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, ένα τρίποντο οξυγόνο, αλλά η παραμονή έχει δρόμο ακόμη. Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς, μεταξύ δύο ομάδων με πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας και πιστεύω ότι το χάρηκε κι ο κόσμος», δήλωσε ο κ. Σκουληκάρης ενώ ο κ. Καλπάκης σημείωσε: «Δεν παίξαμε καλά και έτσι χάσαμε. Όλοι έχουν δικαίωμα για μια κακή μέρα και βλέπουμε το επόμενο ματς, αφού έχουμε μπροστά μας αγώνα Κυπέλλου και το ματς με την ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 26-24.

Μακεδόνες Αξιού (Μανώλης Σκουληκάρης): Τυφλιώρη 9 (2/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ. 38% υπ. – 12% άριστες), Μυλοβιανού 7 (7/25 επ.), Βεργίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/8 επ., 1 άσο), Ασλανίδου 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Αλβανού –λ (47% υπ. – 13% άριστες) / Ζίγκα.

Ηρακλής (Καλπάκης): Κωνσταντινίδου Λ. 2, Κυριακίδου 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδου 9 (6/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ. – 14% άριστες), Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Καραφουλίδου, Λεωνιδάκη 4 (4/11 επ.), Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 40% άριστες) / Βέλλιου, Κωνσταντινίδου Ε. 8 (3/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσιουκαρή.

Άρης – ΠΑΟΚ: Τιμωρία από UEFA για τον «Δικέφαλο», πριν το ντέρμπι τίτλου στη Super League
Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν