Ακαδημία: Νικήτρια στο ντέρμπι της Αχαΐας

Θριαμβεύτρια του σημαντικότερου αγώνα της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών, ήταν η Ακαδημία Πάτρας, επικρατώντας 26-23 του Πήγασου Αιγίου στο ανακαινισμένο «Κουκούλι».

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς και προηγήθηκαν 8-12 και 10-14 στο 40’. Ωστόσο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους και έκαναν την αντεπίθεση τους, με αποτέλεσμα μέσα σε 10 λεπτά να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 11-5 και να περάσουν μπροστά 21-19. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ακαδημία, με την ψυχολογία υπέρ της, συντήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 26-23.

Ο προπονητής της Ακαδημίας Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε: «Είμαστε μια παρέα και στόχο στον αγώνα είχαμε να παίξουμε, να ευχαριστηθούμε και να χαρούμε την μία ώρα του παιχνιδιού όπως αρμόζει σε ένα αθλητικό γεγονός. Πιστεύω ότι τόσο οι φίλαθλοι μας όσο και οι αντίπαλοι  χάρηκαν τον αγώνα, αλλά δυστυχώς πάντα στον αθλητισμό ο ένας από τους δύο κερδίζει.  Γεγονός ήταν ότι παρουσιαστήκαμε ποιο σοβαροί στο β΄ ημίχρονο και χάρις στον Τάσο Διαμαντόπουλο που… κατέβασε ρολά, πήραμε δίκαια την νίκη».

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ – ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 26-23

Τα 10λεπτα: 3-4, 6-7, 8-12, 10-14, 21-19, 26-23

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Γ. Παπαγιαννόπουλος): Τ. Διαμαντόπουλος, Παπαπαύλου, Σακελλαρόπουλος 4, , Τριανταφύλλου, Παναγιωταρόπουλος ,  Τρουπής 7, Δεμίρης 3,  Μακρυδάκης, Αλ. Παπαγιαννόπουλος 9, Β. Σινούρης 3, Σ. Παπαγιαννόπουλος, Λάδάς, Καραβανίδης, Γεωργόπουλος, Φατούρος, Κ. Διαμαντόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Τάκης Καρακίτσος): Αναστασέλος, Τσίρκας, Αλυγιζάκης 3, Γιαννόπουλος 1, Δημητρουλόπουλος 5, Γιούπης 3, Παπαδόπουλος 3, Τσεχαγιάς, Πετρόπουλος 2, Πριόβολος 6, Γκιώνης, Αλεξόπουλος, Σαντιμπαντάκης, Γιογρκαράκης. Διαιτητές: Τσάκωνας – Συρεπίσιος

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ