NFL: «Μπαμ» των Μπακανίερς στη Μινεάπολις (video)

Οι Τάμπα Μπέι Μπακανίερς πήραν μία εύκολη εκτός έδρας νίκη με 36-17 σε βάρος των Μινεσότα Βάικινγκς και άνοιξαν το πρόγραμμα της όγδοης αγωνιστικής του NFL με μίνι-έκπληξη.

Άλλωστε η φετινή σεζόν θεωρείται μεταβατική για τους «μπακς», που έχουν αρκετούς νεαρούς παίκτες σε καίριες θέσεις. Εντούτοις ο Josh Freeman τους οδήγησε στην τρίτη τους επιτυχία σε επτά αγώνες δημιουργώντας τρία touchdowns. Ακόμα ο Doug Martin σημείωσε 135 rushing γιάρδες, 79 receiving γιάρδες και ένα touchdown με κάθε τρόπο!

Ο rookie running back εντυπωσίασε και πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της επαγγελματικής του καριέρας. Σημαντικό ήταν και ένα turnover του Adrian Peterson, κορυφαίος των γηπεδούχων, που προκλήθηκε από τον Ronde Barber. Άλλωστε οι εκπρόσωποι της Φλόριντα συνέχισαν με touchdown στο δημιουργημένο drive και προηγήθηκαν με 20-7, 4:30 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Το 30λεπτο έληξε 20-10, αλλά στο πρώτο μισό του τρίτου 12λεπτου το σκορ έγινε 30-10. Ο Christian Ponder ανέβασε μεν την απόδοσή του σε σχέση με τα δύο τελευταία ματς, αλλά οι 19/35 πάσες και 251 γιάρδες δεν αποδείχθηκαν αρκετές, οπότε οι Βάικινγκς γνώρισαν την τρίτη ήττα τους σε οκτώ αγώνες. Από την πλευρά του, ο Freeman είχε 19/36 και 262, αντίστοιχα.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης στην επίσημη ιστοσελίδα του NFL.

Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα της όγδοης αγωνστικής:
28/10, 20.00: Ντιτρόιτ Λάιονς-Σιάτλ Σίχοκς
28/10, 20.00: Γκριν Μπέι Πάκερς-Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς
28/10, 20.00: Σικάγο Μπέαρς-Καρολάινα Πάνθερς
28/10, 20.00: Φιλαδέλφεια Ιγκλς-Ατλάντα Φάλκονς
28/10, 20.00: Σέιντ Λούις Ραμς-Νιου Ίνγκλαντ Πάτριοτς (Λονδίνο)

EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση