Κέρδισαν στην… έδρα τους

Οι Ottawa Senators κέρδισαν εντός έδρας για πρώτη φορά σε δέκα αγώνες. Θύματα τους οι Florida Panthers.

Το τελικό 5-1 περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς οι Florida Panthers απογοητεύουν συστηματικά στα τελευταία ματς και δεν παρουσίασαν κάτι καλύτερο στην έδρα των ουραγών της ανατολικής περιφέρειας. Ο έλεγχος του ρυθμού ήταν αποκλειστικά στα χέρια των γηπεδούχων για όλο το 60λεπτο.

Αρχικά, ο Bobby Butler διαμόρφωσε το 1-0 στο 11:13 του πρώτου εικοσαλέπτου. Ακολούθησε ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο, με το οποίο έγινε το 2-0. Ο Chris Higgins μείωσε σε 2-1, αλλά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Butler έξι λεπτά αργότερα αποσυντόνισε οριστικά τους «πάνθηρες». Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι Sens έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με την προσθήκη δύο ακόμα γκολ.