Τρίτο σερί για τους Άβαλανς

Τρεις συνεχόμενες νίκες συμπλήρωσαν οι Κολοράντο Άβαλανς με το αποψινό τους 3-2 σε βάρος των Σέιντ Λούις Μπλους.

Μπορεί οι Paul Stastny και Cody McLeod να πρόσφεραν προβάδισμα 2-0 στο πρώτο πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους, αλλά στα πρώτα εννέα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «μπλε» ισοφάρισαν με David Backes και Chris Stewart. Μονάχα οι δύο τελευταίοι ξεπέρασαν τον Jean-Sebastien Giguere, αφού ο γκολκίπερ των Άβαλανς σταμάτησε τις υπόλοιπες 37 προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Στο 14:07 του δεύτερου εικοσαλέπτου ο Jay McClement πέτυχε το νικητήριο γκολ. Κυρίως λόγω... Giguere, αυτό το αποτέλεσμα μετατράπηκε σε τελικό 26 αγωνιστικά λεπτά αργότερα.

Πλέον, η ομάδα του Κολοράντο έχει 35 βαθμούς και διατηρεί την 10η θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι Μπλους έμειναν στους 42 και την πέμπτη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ 15 συλλόγων.