Ο Φέντερερ... εκμηδένισε τον Ναδάλ!

Σε ακριβώς μία ώρα αγώνα, ο Ελβετός επιβλήθηκε του Ισπανού με 6-3, 6-0 στους τελικούς της ATP του Λονδίνου.

Έτριβαν τα μάτια τους όσοι βρέθηκαν στην O2 Arena του Λονδίνου για να παρακολουθήσουν το κορυφαίο μέχρι στιγμής παιχνίδι στο World Tour Finals ανάμεσα στον Ράφαελ Ναδάλ και τον Ρότζερ Φέντερερ.

Κάποια χρόνια νωρίτερα, το αποτέλεσμα ήταν –περίπου- φυσιολογικό, λίγο καιρό όμως μετά την πτώση του Ελβετού στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, η νίκη του με 2-0 σετ σε 60 λεπτά (!) αγώνα, με σκορ 6-3, 6-0 δεν ήταν… ακριβώς αναμενόμενη.

Βγαλμένος από τις καλές εποχές του, όταν ο ρυθμός του ήταν αδιάκοπος και η κούραση φαινόταν μόνο στο ιδρωμένο μπλουζάκι του, ο Φέντερερ έκανε τον Ισπανό να μοιάζει… λίγο. Ο Ναδάλ έμοιαζε εκτός αγώνα από τα πρώτα 20 λεπτά, δυσκολευόταν να τρέξει, να αντιδράσει, να αντισταθεί και μοιραία παραδόθηκε στον ανώτερο αντίπαλό του.

Ο Φέντερερ είναι πλέον πρώτος στη βαθμολογία του β΄ ομίλου με «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, ενώ το Νο 2 του κόσμου χρειάζεται νίκη επί του Τσονγκά για να τον ακολουθήσει.