ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-0: Πρωταθλητής και στη Super League Κ17 ο «Δικέφαλος του Βορρά»
Intime News

Super League: O ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό στη Λαμία και κατέκτησε τον τίτλο και στο πρωτάθλημα υποδομών Κ17.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετά την στέψη του στους Κ15, το… σήκωσε και στους Κ17, νικώντας με 1-0 τον Ολυμπιακό.

Με δεδομένο ότι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε και το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, έκανε το 3/4, χάνοντας την πρωτιά μόνο στους Κ19. Εκεί, φυσικά, πρώτη τερμάτισε η ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία έφτασε ως την κατάκτηση του Youth League.

Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι που έγινε στο «Αθ. Διάκος», ο ΠΑΟΚ ήταν λίγο καλύτερος και βρήκε το «χρυσό» τέρμα, με τον Μύθου στο 41ο λεπτό. Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός πίεσε κι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Θεοδωρίδη.

Γκολ: 41' Μύθου
Διαιτητής: Μαραθωνίτης (Αθηνών)
ΠΑΟΚ (Δημήτρης Ορφανός): Μπελερής, Τσιότας, Μπαταούλας, Κοσίδης, Βυρσωκινός, Παπανικόπουλος (71' Γκιόκα), Ελευθεριάδης, Ντούνγκα (90+3' Θεοφίλου), Μύθου (46' λ.τρ. Μπερδος), Τσίτσιλας (86' Κρομμύδας), Στύλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Πάντος): Γεωργακόπουλος, Γιωτόπουλος (69' Σκουρόπουλος), Φράγκος, Καρκατσάλης, Θεοδωρίδης, Φίλης (69' Οσάφι), Πλις, Φλούδας, Μιχαηλίδης, Βασιλακόπουλος (76' Κτενάς), Τζαμαλής.

Δείτε στο παρακάτω video ολόκληρο τον τελικό, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός, για τη Super League Κ17

Ολυμπιακοί Αγώνες: Απειλή για βόμβα σε εστιατόριο στο Παρίσι
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εντυπωσίασε τα πλήθη η Lady Gaga με το show της στην Τελετή Έναρξης
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Άναψε η φλόγα σε φαντασμαγορική τελετή – Συγκίνηση για την ελληνική αποστολή
Παναθηναϊκός: Πανέτοιμος για Μπότεφ ο Τετέ