Super League, Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-0: Προβάδισμα με Ταμπίτζε, τον «κράτησε» ο Τσάβες
Eurokinissi

Την παραμονή του στην Super League πανηγύρισε ο Παναιτωλικός.

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν 1-0 του Ατρόμητου στο Αγρίνιο και σε συνδυασμό με την ήττα της Κηφισιάς εξασφάλισαν την παρουσία τους στην πρώτη κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη σημείωσε ο Ταμπίτζε στο 53ο λεπτό, ο οποίος πήρε τη δεύτερη κεφαλιά, νικώντας τον Μαρκετζάνι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τη συμβολή του Τσάβες για να… κρατηθούν, μια και ο πορτιέρο του «Τίτορμου» κατέβασε… ρολά.

Αρχικά, στο 71’ στο φάουλ του Κούντε, όπως και στο 83ο λεπτό σε απειλή του Ανγκιέλσκι με κεφαλιά. Πάντως, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κούντε στο 88’ με δεύτερη κίτρινη και του Ταμπίτζε στις καθυστερήσεις.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου (86’ Μπακάκης), Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Χουάνπι (87’ Μπρούνο Ντουάρτε), Πέρες (81’ Τσιγγάρας), Λιάβας (68’ Χατζηθεοδωρίδης), Τορεχόν, Λομόνακο (68’ Ζοάο Πέδρο), Ντίας.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης (82’ Τριμμάτης), Ντε Μποκ, Ασεβέδο (75’ Γιουμπιτάνα), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κουέν (75’ Βρακάς), Κούντε, Γκονζάλεθ, Βαλένσια, Βέργος (75’ Ανγκιέλσκι).