Ατρόμητος - Παναιτωλικός 3-2: Βγαλμένη από σενάριο ταινίας η πρώτη φετινή νίκη του!

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Ατρόμητος επικράτησε 3-2 του Παναιτωλικού με γκολ του Βέργου στις καθυστερήσεις και πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στη Super League.

Απίθανο παιχνίδι στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να σημειώνει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-2 του Παναιτωλικού για την 9η αγωνιστική της Super League.

Στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν με γκολ του Νίκου Βέργου στις καθυστερήσεις και ύστερα από αρκετά λεπτά εξέτασης της φάσης στο VAR.

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν, οι Περιστεριώτες ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μπροστά, ισοφαρίστηκαν και τελικά έφτασαν στη νίκη με ένα γκολ που σημειώθηκε στο 90'+1' και κατακυρώθηκε στο 90΄+9', ενώ στις καθυστερήσεις υπήρξε και κόκκινη κάρτα στον Ντίας του Παναιτωλικού.

Με αυτή τη νίκη ο Ατρόμητος έφτασε στους 6 βαθμούς κι έπιασε τον αποψινό αντίπαλό του, αφήνοντας πίσω του Βόλο και ΠΑΣ Γιάννινα.

Η εξέλιξη του ματς

Το 0-1 ήρθε στο 21' όταν ο Ντουάρτε πλάσαρε από κοντά, ύστερα από ενέργεια του Τορεχόν. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος αρχικά ακύρωσε το γκολ για χέρι του σκόρερ, όμως με παρέμβαση του VAR και αφού η φάση εξετάστηκε και για οφσάιντ, το γκολ κατακυρώθηκε τρία λεπτά μετά την επίτευξή του.

Ο Ατρόμητος εμφανίστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 49ο λεπτό, όταν ο Ρομπάιγ έκλεψε την μπάλα και με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης στο 73', εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μπρούνο Ντουάρτε νίκησε τον Καπίνο για την ανατροπή, κάνοντας το 2-1.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ίλιτς δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ γι΄ άλλη μια φορά φέτος, καθώς ο Λιάβας ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ στο 82΄. Κι ενώ ο αγώνας φαινόταν να οδεύει σε μια τέταρτη ισοπαλία για τον Ατρόμητο, ο Βέργος έγραψε από πλάγια θέση στο 90΄+1 το 3-2, αλλά το γκολ δεν κατακυρώθηκε παρά ύστερα από οκτώ (!) λεπτά, μετά από εξέταση του VAR για οφσάιντ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντρα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Έντερ (90΄+12 Τσιακμάκης), Κούντε (63΄ Έρλινγκμαρκ), Αγκ. Καμαρά, Ρομπάιγ (83΄ Φριτζόνσον), Γιουμπιτάνα (46΄ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (62΄ Βέργος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83΄ Ντίας), Χουάνπι (88΄ Χουάμπι), Ζοάο Πέδρο, Φρ. Ντουάρτε (66΄ Βοΐλης).

Παπαβασίλης: «Μπορούμε τον τίτλο, θέλουμε να γράψουμε ιστορία στο ΣΕΦ»