Παναθηναϊκός: Φιλικό ξεμούδιασμα με τεσσάρα στην Βιένερ Βικτόρια (videos)
Eurokinissi

Παναθηναϊκός: Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των «πράσινων» στα φιλικά προετοιμασίας στην Αυστρία επικρατώντας 4-0 της Βιένερ Βικτόρια, σ’ ένα ματς που επέστρεψε ο Αϊτόρ και έκανε την επανεμφάνισή του ο Ζέκα.

Με το… δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις ανεπίσημες υποχρεώσεις του στην περίοδο της προετοιμασίας για τη νέα σεζόν. Οι «πράσινοι» στο πρώτο φιλικό της σεζόν, αγωνίστηκαν απέναντι στην Βιένερ Βικτόρια σ’ έναν αγώνα διάρκειας δύο 35λέπτων, όπου ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του να «ξεμουδιάσουν» από τις προπονήσεις.

Το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του «τριφυλλιού» σημείωσε ο Γερεμέγεφ που ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, ενώ ακόμα σκόραραν οι Καλοσκάμης και Μπιλάλ. Πάντως, το πιο σημαντικό… νέο από το φιλικό ήταν η επιστροφή του Αϊτόρ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, αλλά και η επανεμφάνιση του Ζέκα, που προερχόταν κι αυτός από πρόβλημα.

Μπορεί η Βιένερ Βικτόρια, που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία της Αυστρίας να μην προκάλεσε πολλά προβλήματα, ωστόσο, οι «πράσινοι» έβγαλαν από την αρχή ενέργεια στο παιχνίδι τους, πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο και είχαν σωστή ανάπτυξη με ταχύτητα και τακτική συνοχή.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, όταν ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αναζητώντας τον Παλάσιος, αλλά ο Νάσμιουλερ στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαντσίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 16’ το φάουλ που εκτέλεσε δεν βρήκε στόχο.

Η υπεροχή των «πράσινων» καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο πρώτο μέρος, όταν στο 23’ ο Μπερνάρ έκανε την κάθετη μπαλιά στον Γερεμέγεφ, ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα, διαμόρφωσε το 2-0. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στην μπαλιά του Χουάνκαρ, χάνοντας μία ακόμα καλή ευκαιρία.

Στο δεύτερο 35λεπτο η ένταση του «τριφυλλιού» έπεσε, ελέω και των αλλαγών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην ενδεκάδα, με πολλά παιδιά από την ακαδημία. Στο 56ο λεπτό οι Αϊτόρ και Ζέκα έκαναν την επανεμφάνισή τους, μετά τους σοβαρούς τραυματισμούς που υπέστησαν την περσινή σεζόν, με τον διεθνή μέσο να κάνει παράλληλα την πρώτη του εμφάνιση στη δεύτερη θητεία του στην ομάδα.

Το πιο όμορφο τέρμα του αγώνα σημείωσε στο 64ο λεπτό ο Καλοσκάμης, ο οποίος έπιασε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της εστίας της Βιένερ Βικτόρια.

Λίγο πριν το φινάλε, στο 71ο λεπτό, ο Μπιλάλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, όταν ο Αϊτόρ έκανε τη μπαλιά, ο Καμπετσής δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο νεαρός φορ έστειλε τη μπάλα στην αντίπαλη εστία.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (35’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (56’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ (48’ Κάτρης), Σιδεράς, Χουάνκαρ (48’ Φικάι), Πέρεθ (48’ Φρόκου), Τσόκαϊ (56’ Ζέκα), Παλάσιος (48’ Βαγιαννίδης), Μπερνάρ (48’ Καλοσκάμης), Μαντσίνι (48’ Καμπετσής), Γερεμέγεφ (48’ Μπιλάλ).

Βιένερ Βικτόρια: Αρνμπέργκερ, Σάμανεκ, Γκρόζντιτς, Κνασμιούλνερ, Βέσελι, Σίετζ, Λόφλερ, Γιοβάνοβιτς, Γκουστάβο, Μπανγκάι, Γιαβολένκο.
Στο δεύτερο 35λεπτο αγωνίστηκαν και οι Φρανκ, Χόμπλινγκ, Γκολοπέντα, Κοπρίβιτσα, Τσίτσεκ, Ρότερ, Βοζένιλεκ, Σράμελ.