Super League: Τα γκολ του Τσούμπερ είναι από «χρυσάφι» και δίνουν βαθμούς στην ΑΕΚ!
EUROKINISSI

Super League: Με τα δύο γκολ που πέτυχε μετά το 80ο λεπτό, ο Στίβεν Τσούμπερ έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ στο ματς με τον Άρη στην «OPAP Arena».

Ο Ελβετός αναδεικνύεται σε παίκτη - κλειδί στην πορεία της «Ένωσης», η οποία βρίσκεται στην κορυφή της Super League, μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Ο Τσούμπερ, οδεύοντας στα 32 του, ταλαιπωρήθηκε πολύ στο ξεκίνημα της σεζόν από τους προσαγωγούς του. Το Νοέμβριο με «μαύρη καρδιά» αποφάσισε να εγκαταλείψει τις ελπίδες του για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ για να αφοσιωθεί στην αποθεραπεία του και τις υποχρεώσεις του με την ΑΕΚ.

Αυτό έμελλε να αποδειχθεί κομβικό, αφού χωρίς τον Τσούμπερ ο «Δικέφαλος» ίσως αυτή τη στιγμή να βρισκόταν πολύ μακριά από τους στόχους του. Ο έμπειρος εξτρέμ έχει ξεκινήσει βασικός μόλις σε 5 ματς, ενώ σε άλλες 17 περιπτώσεις έχει μπει ως αλλαγή. Τα τέσσερα από τα πέντε γκολ που έχει σημειώσει, όμως, αποδείχθηκαν ζωτικής σημασίας για την ομάδα του.

Με εξαίρεση το τέρμα που πέτυχε στην ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό πριν από ένα μήνα, ο Τσούμπερ «χτυπάει» πάντα σε κρίσιμες στιγμές, έχοντας χαρίσει εννιά βαθμούς στην ΑΕΚ, με συνεχόμενα νικητήρια τέρματα.

Αναλυτικά:

• 22 Ιανουαρίου 2023: Μπαίνει ως αλλαγή στο 74΄ στο εκτός έδρας ματς με τον Ιωνικό και ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ 1-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων θα χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη 2-1, αφού ενδιάμεσα (82΄) είχε ισοφαρίσει ο Βίντα. Ήταν το πρώτο γκολ της σεζόν χάρη στο οποίο η Ένωση διατήρησε την επαφή της με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό
  • 8 Μαρτίου 2023: Ξεκινά βασικός στο εξ αναβολής ματς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Στο 32΄ με δεξί σουτ διαμορφώνει το τελικό 0-1 και η ΑΕΚ ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας, με ένα βαθμό περισσότερο από τον Παναθηναϊκό
  • 9 Απριλίου 2023: Ο Άρης έχοντας ήδη κάνει «ζημιά» στον Ολυμπιακό (2-2), ταλαιπωρεί και την ΑΕΚ με το σκορ να είναι στο 1-1 στο μέσο του β΄ ημιχρόνου και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο απειλητικοί. Ο Αλμέιδα κάνει «μαζεμένες» αλλαγές στο 60΄ και μία από αυτές είναι ο Τσούμπερ, ο οποίος στο 82΄ με «κεραυνό» δίνει ξανά τη λύση, ενώ στις καθυστερήσεις διαμορφώνει το τελικό 3-1, κρατώντας την ομάδα του στην κορυφή.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ