Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 0-1: Νίκη που τον κρατά «ζωντανό»

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 0-1: Σπουδαίο «διπλό» με γκολ του Γιαννιώτα πήρε η ομάδα της Βοιωτίας στην Τρίπολη.

Μετά από 12 ματς χωρίς ήττα στην έδρα του, ο Αστέρας Τρίπολης «λύγισε» απ’ τον ψυχωμένο Λεβαδειακό. Η ομάδα της Βοιωτίας που πατούσε εξαιρετικά στο ματς, απειλήθηκε σε λίγες περιπτώσεις και κατάφερε με τον Γιαννιώτα να βρει το γκολ της νίκης. Αποτέλεσμα που δίνει στους φιλοξενούμενους το δικαίωμα στην ελπίδα για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά και είχαν δοκάρι μόλις στο 3’. Ο Κρέσπι σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο του Λεβαδειακού. Τρία λεπτά μετά, ο Νίκας είχε μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσιφτσής έσωσε τους γηπεδούχους.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός στο ματς από εκεί και πέρα, Οι φιλοξενούμενοι με τον Γερεμέγεφ προσπαθούσαν να απειλήσουν, χωρίς να υπάρχει η μεγάλη φάση όμως. Ο Αστέρας κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς να απειλεί. Μέχρι το 31’ όταν και ο Μπαράλες είχε σουτ άουτ από καλή θέση.

Πέντε λεπτά μετά, ήταν ο Λεβαδειακός αυτός που κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Γερεμέγεφ βρήκε τον Γιαννιώτα που σκόραρε για το 0-1. Αρχικά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε απ’ το VAR και διαπιστώθηκε πως δεν υπάρχει παίκτης εκτός θέσης. Το γκολ μέτρησε κανονικά για το προβάδισμα των Βοιωτών.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι. Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός απείλησε νωρίς με τον Γερεμέγεφ να μην κατορθώνει να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι σχετικά άνετα κρατούσαν το αποτέλεσμα μέχρι τη μία ώρα αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό. Είχαν κάποιες καλές στιγμές, χωρίς όμως να μπορέσουν να τις μετατρέψουν σε σημαντικές ευκαιρίες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρξε φάση ανατροπής του Τιλίκα που αρχικά ο Τσαγκαράκης έδωσε πέναλτι, όμως διαπιστώθηκε πως υπάρχει οφσάιντ οπότε το ματς συνεχίστηκε με τον Αστέρα να πιέζει «παλεύοντας» για την ισοφάριση. Ο Λεβαδειακός με… λύσσα έδωσε τη μάχη του για τη νίκη και τελικά κατάφερε να την πάρει, καθώς παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, δεν ήρθε η ισοφάριση.

Το 0-1 στέλνει τον Λεβαδειακό στους 22 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε στους 28 και απέχει 5 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού πλέον.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ακης Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβαρες, Γκαρντάβσκι (46΄ Τιλίκα), Γκαρσία, Μουνάφο (84΄ Ντεμιντένκο), Ιγκλέσιας, Μπαρτόλο, Κρεσπί (56΄ Σίτο), Μπαράλες (56΄ Κωστέας)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ (46΄ Μπελμόντ), Βινίσιους, Τσάπρας, Παναγιώτου (57΄ Βήχος), Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας (84΄ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (88΄ Σακό), Γιάγκας, Πας (57΄ Δούμτσιος)

Ρεάλ Μαδρίτης: Νέο συμβόλαιο με τον 14χρονο γιο του Μαρσέλο
Euroleague: Έως το 2026 στην Αναντολού Εφές ο Μιγιάτοβιτς
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο