Super League, ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-1: Ο Αραούχο την έστειλε στην κορυφή!

Super League: Με γκολ του Σέρχιο Αραούχο, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα κι έπιασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς που είχε ένταση, διακοπές και παράπονα για τον Κουλμπάκοφ, η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να αποδράσει και να φωνάξει «παρών» στη μάχη του τίτλου. Η «Ένωση», μάλιστα, εκμεταλλευόμενη και την γκέλα του Παναθηναϊκού, έπιασε κορυφή, ενώ παράλληλα έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε τον τιμωρημένο Ραζβάν Λουτσέσκου στον πάγκο του, είχε να ηττηθεί από το ματς του πρώτου γύρου με τους «κιτρινόμαυρους» στην «OPAP Arena». Επί της ουσίας, η νίκη της ΑΕΚ έχει διπλό κέρδος, καθώς πέρα από το «τρίποντο» που πήρε η ίδια, ανάγκασε έναν από τους συνδιεκδικητές της να χάσει έδαφος. Το πιο σημαντικό, βέβαια, μοιάζει η ψυχολογική ώθηση που πήραν οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και τη «λευκή» ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό.

Η «Ένωση» είχε πολλά παράπονα στο πρώτο μέρος, ιδιαίτερα για τη φάση του 7ου λεπτού, αλλά και τη μη αποβολή του Αουγκούστο. Αυτό, όμως, δεν της «χάλασε» το μυαλό, έμεινε πιστή στο πλάνο της και τελικά δικαιώθηκε. Η δικαίωση αυτή ήρθε σε μια πολύ όμορφη φάση στο 80ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος (ήρθε από τον πάγκο) έδωσε μια πανέμορφη ασίστ στον Αραούχο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πολύ όμορφο σουτ. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ολιβέιρα στο 65ο λεπτό, ενώ στα τελευταία λεπτά πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης. Δεν το βρήκε ποτέ κι η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από την Τούμπα, για πρώτη φορά μετά την 1η Ιουλίου 2020.

Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας