ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-0: Ατίθασα νιάτα την «ζάλισαν» κι έβαλαν φωτιά στη Super League (photos)

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Τα ζογκλερικά του Γιάννη Κωνσταντέλια άνοιξαν τον δρόμο και η κεφαλιά του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη (62') σφράγισε μια σπουδαία νίκη της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία φέρνει ξανά τα πάνω κάτω στη Super League - Ο Νάρει το 1-0 (14')

Οι νέοι ήταν ωραίοι στην Τούμπα...

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕΚ με την πλάτη στον τοίχο και έφτασε σε μια επιβλητική επικράτηση με 2-0, χάρη στο ταλέντο που έχει και εμπιστεύεται. Ο 19χρονος Γιάννης Κωνσταντέλιας έκανε μια από τις εντυπωσιακότερες ασίστ στην ιστορία για το 1-0 του Νάρεϊ στο 14', ενώ ο 19χρονος Κουλιεράκης «σφράγισε» τη νίκη με κεφαλιά στο 62'.

Η Ένωση, που διαμαρτύρεται για δύο κόκκινες στο πρώτο ημίχρονο, έχασε την ευκαιρία να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό (έχοντας και ματς λιγότερο αυτό με τον Ατρόμητο), με τους «πράσινους» να παραμένουν στο +4, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ την πλησίασε στους 3 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο -1!

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Κι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό, όταν ο πεσμένος Γιάννης Κωνσταντέλιας βρήκε υπέροχα τον Νάρεϊ κι αυτός με δεξί σουτ νίκησε τον Γιώργο Αθανασιάδη για το 1-0. Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση στο 22', με τον Ντόμινικ Κοτάρσκι να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Ορμπελίν Πινέδα.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε ως το φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά πλην ενός επικίνδυνου γυρίσματος του Εχσάν Χατζισαφί (27') που δεν είχε αποδέκτη κι ενός δυνατού, μα άστοχου σουτ του Σέρχιο Αραούχο (41') από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κλασική φάση δε δημιούργησε.

Παρόμοια εικόνα και στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, με τον Λιβάι Γκαρσία να πλασάρει άστοχα από κλειστή γωνία στο 51', αλλά την ΑΕΚ γενικότερα να μην μπορεί να φτιάξει «καθαρή» φάση. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια του Αθανασιάδη, ο Κουλιεράκης πήδησε μόνος του στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ο Ματίας Αλμέιδα έκανε αλλαγές ψάχνοντας το γκολ που θα βάλει ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 73', όμως, ο Κωνσταντέλιας λίγο έλειψε από την κλειστή γωνία να χριστεί σκόρερ. Ο Ντομαγκόι Βίντα απείλησε στο 83' με κεφαλιά, με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στις προσπάθειες των Στίβεν Τσούμπερ (87') και Τζιμπρίλ Σιντιμπέ (89').

Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να επανέρχεται στο -7 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, αφήνοντας την ΑΕΚ στο -4 αλλά με παιχνίδι λιγότερο, αυτό στο Περιστέρι του οποίου η τύχη εκκρεμεί.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Ντάντας (81' Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (90'+2' Φιλίπε Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (88' Τάισον), Ολιβέιρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Ρότα (80' Σιντιμπέ), Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (63' Γκατσίνοβιτς), Πινέδα (72' Ελίασον), Άμραμπατ, Λιβάι (80' Τσούμπερ), Αραούχο (80' Φαν Βέερτ).