Ολυμπιακός: Οι 5,5 μήνες του Μαρσέλο που οδήγησαν σε διαζύγιο (vids+pics)

Ολυμπιακός: Δέκα συμμετοχές και μόλις 332 λεπτά το αποτύπωμα του Μαρσέλο.

Παίκτες σαν τον Μαρσέλο δεν έρχονται εύκολα στην Ελλάδα.

Ο Ολυμπιακός έκανε την υπέρβαση και έφερε τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ, ο οποίος στις 12 του ερχόμενου Μαϊου θα κλείσει τα 35 του χρόνια. Για χάρη του στις 5 Σεπτεμβρίου 25.000 οπαδοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τον αποθέωσαν και τον είδαν με την οικογένειά του να κάνει κόλπα με τη μπάλα. Ο ίδιος άφηνε το παλάτι της βασίλισσας «Ρεάλ Μαδρίτης» για να έρθει στο μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδας.

Την ίδια στιγμή που εμφανίστηκε στο ελληνικό κοινό, όλοι αντιλήφθηκαν ότι θα χρειαστεί χρόνος για να έρθει στο επιθυμητό επίπεδο. Ήταν φανερό ότι είχε παραπανίσια κιλά. Αλλά η ποιότητά του και το βιογραφικό του άφησε στην άκρη το θέμα. Ο Μαρσέλο ξεκίνησε με τον Κορμπεράν, αλλά δεν έπαιξε με τον νεαρό τεχνικό.

Το ντεμπούτο

Στη συνέχεια ήρθε ο Μίτσελ. Ένας ακόμα Ισπανός τεχνικός, ο οποίος είναι θρύλος για τη Ρεάλ. Όλοι περίμεναν να τον αξιοποιήσει. Η πρώτη του συμμετοχή με τον Ολυμπιακό ήταν πικρή. Έπαιξε ως αλλαγή 30 λεπτά στον εντός έδρας αγώνα με την Καραμπάγκ, από την οποία οι Πειραιώτες ηττήθηκαν 3-0. Όταν μπήκε ο Μαρσέλο το ματς ήταν στο 0-0…

Ο Μίτσελ τον έβαλε αλλαγή για 10 λεπτά και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ενώ τον χρησιμοποίησε ξανά μισή ώρα στον αγώνα με την Καραμπάγκ στο Αζερμπαϊτζάν. Έπαιξε επίσης 20 λεπτά στην ήττα εντός έδρας με 2-0 από τη Ναντ στις 3 Νοεμβρίου. Αυτό ήταν φαίνεται το παιχνίδι που ξεκίνησε και την αντίστροφη μέτρηση.

Στις 6 του ίδιου μήνα ο Μαρσέλο έμενε εκτός αποστολής για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Ο ίδιος με μήνυμά του στα social media ανέφερε ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα κι ότι ήταν έτοιμος. Αποκλείστηκε κι από τους αγώνες με Λεβαδειακό, ΑΕΚ και πλέον όλα έδειχναν ότι είναι θέμα χρόνου το διαζύγιο. Ακούστηκαν ομάδες από το MLS, τη Βραζιλία και την αραβική χερσόνησο. Φάνηκε ότι δεν βρήκε κάτι αξιόλογο για να αφήσει το συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό.

Οι γκολάρες

Ο Μαρσέλο μπήκε βασικός για πρώτη φορά σε αγώνα του Ολυμπιακού στο Κύπελλο. Έπαιξε στις 15/12 στο εντός έδρας 4-1 με τον Ατρόμητο και πέτυχε δύο θαυμάσια γκολ δείγμα της ποιότητάς του. Στις 11/1 στη ρεβάνς στο Περιστέρι ήταν βασικός και πέτυχε ένα ακόμα ωραίο γκολ στο 2-2. Αυτό ήταν το πρώτο και μοναδικό 90λεπτο με τους Πειραιώτες. Και η τελευταία του συμμετοχή με τον σύλλογο. Στα ματς πρωταθλήματος και Κυπέλλου με τον Άρη, αλλά και σ’ αυτό με την ΑΕΚ ήταν εκτός αποστολής.

Το στίγμα αυτού του σπουδαίου παίκτη στον Ολυμπιακό είναι δέκα αγώνες και τρία γκολ. Σύνολο 332 λεπτά. Δέκα μισάωρα δηλαδή κατά μέσο όρο. Αν μη τι άλλο, μία από τις μεγαλύτερες μεταγραφικές απογοητεύσεις στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο Ολυμπιακός τον έφερε και κέρδισε σε πρεστίζ και προβολή, αλλά με το διαζύγιο σε μόλις 5,5 μήνες, χάνει εξίσου σε πρεστίζ…