Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-2: Απέδρασε με Ολιβέιρα και Αουγκούστο (photos+video)
INTIME

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ: Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε την καλή παράδοση που έχει στο Αγρίνιο.

Με «διπλό» ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος και πιο αποτελεσματικός, φτάνοντας σε μια πολύ χρήσιμη νίκη. Ο Ολιβέιρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Αουγκούστο έγραψε το 2-0 στο 86’.

Ο ΠΑΟΚ πλέον προσπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, όντας μόνος του στην τρίτη θέση, στο -4 από την ΑΕΚ.

Νεύρα, ένταση και λίγες φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις. Ένα σουτ του Κωνσταντέλια δεν βρήκε στόχο στο 2’, ενώ η επόμενη καλή στιγμή για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν στο 16’.

Ο Ολιβέιρα έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά στον Νάρεϊ, ο οποίος πλάσαρε τον Ανέστη για το γκολ, ωστόσο ο βοηθός τον υπέδειξε οφσάιντ, κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR. Ακολούθησε ένα διάστημα χωρίς φάσεις και με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο 35’ από κεφαλιά πάσα του Σάστρε, ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ, ο Ανέστης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντέλια, ο οποίος έκανε νέο σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των Αγρινιωτών μπλόκαρε. Στο 39’ ο Νάρεϊ έκανε το σουτ, αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 41’ ο Νάρεϊ έκανε το σουτ, ο Ανέστης απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Ζίβκοβιτς έκλεψε από τον Χουχούμη, έκανε νέο σουτ, με τον Ανέστη να μπλοκάρει.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Νάρεϊ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για σπρώξιμο του Αουγκούστο, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά. Η ένταση όμως ήταν έντονη και ο Σιδηρόπουλος έβγαλε κάρτες σε Κολοβό και Αουγκούστο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί, αλλά και τον Παναιτωλικό να έχει τις στιγμές του. Στο 50’ ο Ολιβέιρα από μπαλιά του Ζίβκοβιτς έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στο 57’ οι Αγρινιώτες έχασαν μια διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Από σέντρα του Ντίας, ο Μάρτενσον έκανε το σουτ, ο Κοτάρσκι απέκρουσε και στη συνέχεια ο Καρέλης από κοντά αστόχησε σε προβολή.

Στο 59’ ο Κωνσταντέλιας είχε διπλή προσπάθεια να σκοράρει, η δεύτερη με ανάποδο ψαλίδι, αλλά ο Ανέστης δήλωσε παρών.

Το σουτ του Νάρεϊ στο 72’ βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν τρελό ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει από περιοχή σε περιοχή, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ βρήκε το δεύτερο γκολ.

Στο 86’ ο Αουγκούστο έκλεψε από τον Κολοβό και με πλασέ έγραψε το 0-2.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον (65’ Σενγκέλια), Κολοβός, Ντίας (81’ Ξενιτίδης), Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο), Νταγκό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (89’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Σβαμπ (89’ Ντάντας), Νάρεϊ (81’ Μουργκ), Ελ Καντουρί (19’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (87’ Μπράντον).

Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Πήγε Κωνσταντινούπολη ο Βαγγέλης Μαρινάκης
Συλλυπητήρια από Ολυμπιακό και Εφές για τον θάνατο του πατέρα του Εργκίν Αταμάν
Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4