Ολυμπιακός-Χάντερσφιλντ 2-0: «Καθάρισαν» Φορτούνης και Ελ Αραμπί - Άτυχος ο Μαρσέλο (photos)

Με πανέμορφα γκολ από τους Φορτούνη και Ελ Αραμπί, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της Χάντερσφιλντ, επί ισπανικού εδάφους. Καλές εντυπώσεις ο Μαρσέλο, που αποχώρησε τραυματίας, «πρώτη» για τον Κασάμι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τα φιλικά παιχνίδια στην Ισπανία, όπου πραγματοποιεί τη χειμερινή μίνι προετοιμασία του.

Η ομάδα του Μίτσελ έδειξε καλά στοιχεία, απέναντι σε έναν σαφώς πιο αδύναμο αντίπαλο, με όλους σχεδόν τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τους... παλιούς Φορτούνη και Ελ Αραμπί να κρίνουν το παιχνίδι με πολύ όμορφα γκολ.

Την πρώτη του... επανεμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Κασάμι, ενώ ο Μαρσέλο ξεκίνησε για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων», έστω και σε φιλικό παιχνίδι.

Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος ήταν αρκετά δραστήριος από την αριστερή πλευρά, πήρε πολλές μπάλες, είχε καλές συνεργασίες μεσοεπιθετικά, αλλά ήταν και άτυχος.

Δέχθηκε αρκετές κλωτσιές από το ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που προκάλεσε τον εκνευρισμό του, ενώ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα είχε ένα σκληρό μαρκάρισμα από πίσω και αποχώρησε τραυματίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα στο σκορ χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα μαζί με τους Μαρσέλο και Κασάμι.

Στο 39ο λεπτό, ο Έλληνας άσος έκανε διαγώνια κίνηση από τα αριστερά προς τα μέσα και με το δεξί σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στη βάση του δοκαριού και να καταλήξει στα δίχτυα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μίτσελ άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς και να δημιουργεί καλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με βολίδα από το ύψος του πέναλτι ο Ελ Αραμπί στο 72' μετά από ασίστ του Βρουσάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον (46' Τζολάκης), Μαρσέλο (59' λ.τρ. Λάιντνερ), Ρέτσος, Ντόι (70' Καλογερόπουλος), Ανδρούτσος (61' Βρουσάι), Σαμασέκου (61' Μπουχαλάκης), Κασάμι (70' Νταμπό), Αγκιμπού Καμαρά (70' Εμβιλά), Μπιέλ (61' Μπόουλερ), Φορτούνης (61' Μασούρας) και Μπακαμπού (61' Αραμπί).

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Μπιλοκάπιτς, Αντζορίν, Ρούφελς, Κασούμου, Χόλμς, Ρουντόνι, Γουόρντ, Τζάκσον, Λις, Σπένσερ, Χέλικ. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Νίκολς, Μπετέ, Ρόουντς, Μαχόνει, Μπόιλ, Κέσλερ - Χάιντεν, Χαράτ, Χολμς, Καμαρά, Ντιαρά και Αγίνια.