Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (Κ19) 1-0: «Χόρεψε» στη βροχή με Ζεϊμπέκη στο 91'
Eurokinissi

Με κεφαλιά του Ζεϊμπέκη στο 91' ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Πρωτάθλημα Κ19.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού χάρη σε γκολ του Ζεϊμπέκη στο 91' και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη μειώνοντας την διαφορά από τους πρώτους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στους τέσσερις βαθμούς.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στον -δύσκολο λόγω βροχής- αγωνιστικό χώρο και δικαιώθηκαν με το γκολ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Ζεϊμπέκη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία στο παιχνίδι απ’ το ξεκίνημα ασκώντας μεγάλη πίεση στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο κέντρο, ενώ παράλληλα προκάλεσαν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στη δημιουργία των Ερυθρολεύκων που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Το Τριφύλλι έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 26′ όταν από γύρισμα του Τσεβά από δεξιά, ο Νταμπίζας πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω απ’ τα δοκαριά του Παπαδούδη.

Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού κράτησε το μηδέν σε άλλες δυο περιπτώσεις καθώς στο 30′ απέκρουσε εντυπωσιακά ωραίο σουτ του Συμεωνίδη και στο 32′ πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Καλοσκάμη. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να γίνουν απειλητικοί για πρώτη φορά στο ματς με τον Μοίρα.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι «πράσινοι» έχασαν τον Προδρομίτη λόγω τραυματισμού αλλά δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να κυνηγούν το γκολ της νίκης. Στο 61′ απείλησαν και πάλι με σουτ του Καλοσκάμη μέσα απ’ τη περιοχή, όμως ξανά ο Παπαδούδης ήταν σε ετοιμότητα απομακρύνοντας εκ νέου τον κίνδυνο για τους Πειραιώτες.

Παρά την κόπωση απ’ το παιχνίδι που έγινε μεσοβδόμαδα στη Σλοβακία με την Τρέντσιν για το Youth League, οι παίκτες του Τριφυλλιού συνέχισαν με πάθος την υπερπροσπάθειά τους μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις. Στο 91′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Συμεωνίδη, ο Ζεϊμπέκης με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης (46' Ζεϊμπέκης), Κατρής, Λιατίφης (83' Κάλος), Κυριόπουλος, Συμεωνίδης, Νταμπίζας (53' Ναλιτζής), Καλοσκάμης (83' Τσιάβος), Βολάκης (83' Σπαθάρης).

Ολυμπιακός: Παπαδούδης, Κουτσογούλας, Ρέτσος, Κωστούλας, Χρήστου, Τσέλα, Πατήρας (66' Μπακούλας), Μουζακίτης, Μοίρας (70' Προκοπίου), Παπακανέλλος (80' Αλίγιαγκιτς), Σταυρόπουλος (80' Φρέρης).