Καλαμάτα-Παναιτωλικός: Η διαδικασία των πέναλτι και οι ασπρόμαυροι πανηγυρισμοί (video)
screenshot

Η Καλαμάτα πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου στα πέναλτι.

Πιο ψύχραιμη και αποτελεσματική αποδείχτηκε η Καλαμάτα στη διαδικασία των πέναλτι στο ματς για την 5η φάση του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό. Η κανονική διάρκεια του αγώνα, όπως και η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Ο Χρήστος Ρόβας παραλίγο να αποδειχτεί μοιραίος για τη «Μαύρη Θύελλα». Αν και πέτυχε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και είχε δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, νικήθηκε στα πέναλτι από τον Στεργιάκη.

Όμως ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας Ταϊρης άλλαξε τα δεδομένα, σταματώντας διαδοχικά τους Μόρσεϊ και Κολοβό, και ο Μπακαγιόκο ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, στέλνοντας την μεσσηνιακή ομάδα στους «16».

Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, μαζί με τους οπαδούς.

Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα