ΑΕΚ: Κυριαρχεί και παίρνει τις νίκες – Δήλωση διεκδίκησης τίτλου στη Θεσσαλονίκη
ΙΝΤΙΜΕ

Η ΑΕΚ βρίσκει τον καλό εαυτό της και δείχνει πως μπορεί να πρωταγωνιστήσει.

Το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Άρη ήταν μια δοκιμασία χαρακτήρα για την ΑΕΚ και την πέρασε πανηγυρικά. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μετά από το πρώτο 25λεπτο, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας πολλές και μεγάλες ευκαιρίες, κάνοντας το τελικό 2-0 υπέρ της να μοιάζει φτωχό.

Ο Αργεντινός τεχνικός δουλεύει με τους παίκτες του στο παιχνίδι κυριαρχίας και το 4-4-2 στα χαρτιά, που γίνεται 4-1-3-2 στο γήπεδο, φαίνεται πως αποδίδει.

Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που η ΑΕΚ και νίκησε και απέδωσε καλό ποδόσφαιρο. Και οι νίκες αυτές δίνουν αυτοπεποίθηση στους παίκτες, που πλέον δεν φοβούνται, ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά, όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Εξάλλου, στην Ένωση δεν έχουν ξεχάσει το περσινό παιχνίδι στο «Κλ. Βικελίδης» για τα πλέι οφ, όπου προηγήθηκε με 2-0, αλλά δέχτηκε τρία γκολ στο τελευταίο 15λεπτο, με την ήττα να στοιχίζει το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η κυριαρχία της ΑΕΚ στο εκτός έδρας ντέρμπι αποτυπώνεται και στους αριθμούς, με 16 τελικές και 49 κλεψίματα, αλλά και υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας.

Με τη δυναμική του νέου της γηπέδου, τη συνεχώς βελτιούμενη εικόνα της, η Ένωση έκανε νίκη-δήλωση στη Θεσσαλονίκη, πως μπορεί να διεκδικήσει φέτος το πρωτάθλημα.