Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν στο Αγρίνιο (photos)

Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης: Λιγοστές φάσεις και συγκινήσεις στο Αγρίνιο.

Χωρίς σκορ και νικητή έληξε το παιχνίδι του Παναιτωλικού με τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο. Αν και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να ψάξουν το γκολ, δεν τα κατάφεραν και το 0-0 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Αυτός είναι ο πρώτος βαθμός για τους Αγρινιώτες στη φάση των πλέι άουτ, ενώ οι Αρκάδες πήραν το θετικό αποτέλεσμα που ήθελαν μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ιωνικό.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς πολλές φάσεις. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δύο φορές με τον Ριέρα, ωστόσο ο Ανέστης μπλόκαρε ισάριθμες φορές. Η πρώτη καλή στιγμή του Παναιτωλικού ήταν στο 26’, όταν ο Τσιφτσής απέκρουσε το σουτ του Περέιρα. Στο 39’ ο Βέργος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και χάθηκε η ευκαιρία.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τρόπο να απειλήσουν. Οι Αγρινιώτες ήταν πιο κινητικοί, αλλά χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στα καρέ του Τσιφτσή. Μετά το 65’ και τις αλλαγές του Ράσταβατς, ο Αστέρας έγινε πιο επιθετικός και είχε μια καλή με ένα άστοχο σουτ του Κρέσπι. Στο 72’ από σέντρα του Καρμόνα, ο Μπαράλες επιχείρησε να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε, με τη μπάλα πάντως να βρίσκει και στο χέρι του.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βγει εκ νέου μπροστά και στο 75’ ο Ντουάρτε έκανε μια σέντρα σουτ, με τον Τσιφτσή να αποκρούει. Ένα σουτ του Κρέσπι στο 84’ δεν ανησύχησε τον Ανέστη που μπλόκαρε. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λούι, Κορνέλιους, Λάρσον, Περέιρα, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (70’ Μπαρμπόσα), Μεντόσα (90+5’ Μάρτενσον), Ντουάρτε (82’ Βαρόνε), Βέργος (90+5’ Μπελεβώνης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Πίτσου, Αντζουλάς, Άλβαρες, Μουνάφο (82’ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (46’ Βαλιέντε), Τιλίκα (32’ Κρέσπι), Σίτο, Ριέρα (64’ Κανελλόπουλος), Μπενίτο (64’ Μπαράλες).

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)