ΠΑΟΚ: Η Μαρσέιγ πήρε το ντέρμπι με τη Νις και παραμένει δεύτερη! (video+photos)

ΠΑΟΚ: Η Μαρσέιγ λύγισε 2-1 τη Νις κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής στη Ligue 1, λυγίζοντας με 2-1 τη Νις στο «Βελοντρόμ», σε μία τρομερή ατμόσφαιρα. Με το αποψινό τρίποντο η ομάδα της Μασσαλίας αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ακολουθούν Νις και Ρεν.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Μίλικ, ενώ ελέγχοντας τον ρυθμό στην επανάληψη φρόντισε να «σφραγίσει» τη νίκη στο 89΄ με τον Μακαμπού. Στον αντίποδα, το μόνο που κατάφερε να κάνει η Νις ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Λεμινά.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Σεντ Ετιέν-Τρουά     1-1

(67΄πεν, Μπουντεμπούζ - 18΄ Μοτίμπα

Λανς-Κλερμόν         3-1

(39' Ντάνσο, 45' Σοτόκα, 58' Χαϊντάρα-9' Ρασανί)

Ναντ-Λιλ             0-1

(41΄ Ονάνα)

Μονακό-Παρί ΣΖ       3-0

(25', 84' πεν. Μπεν Γιεντέρ, 68' Φόλαντ)

Ρεν-Μετζ             6-1

(18' πεν., 27' Τεριέ, 40, 54', 64' Γκιρασί, 59' Τραορέ-87' Μαφουτά)

Μαρσέιγ-Νις          2-1

(45+4΄ πεν. Μίλικ, 89΄ Μπακαμπού - 90+2΄ Λεμινά)