Παναθηναϊκός: Από το σκοράρισμα κατά ριπάς πέρασε στα άσφαιρα ο Καρλίτος (vids+pics)

Παναθηναϊκός: Ο Καρλίτος είναι σε κακή κατάσταση και η εμφάνισή του κόντρα στην ΑΕΚ έδειξε γιατί ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προτιμούσε τον Φώτη Ιωαννίδη.

Ο Καρλίτος ξεκίνησε τη σεζόν εκπληκτικά.

Σκόραρε κατά ριπάς, έδειχνε άλλος παίκτης σε σχέση με περασμένη σεζόν, την οποία έκλεισε με έξι γκολ και μία ασίστ. Ξεκίνησε με 8 γκολ σε επτά αγωνιστικές. Αν υπολογίσουμε και το εκτός έδρας ματς Κυπέλλου με τον Ατρόμητο, είχε 9 γκολ στα πρώτα οκτώ επίσημα παιχνίδια του Παναθηναϊκού.

Ένα τρομερό ξεκίνημα, ένα σημαντικό «όπλο» στα χέρια του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Και ξαφνικά αυτό το «όπλο» σίγησε. Βλέπει το τέρμα με τα κιάλια. Ο Καρλίτος στο ντέρμπι με την ΑΕΚ ήταν στην κυριολεξία εξαφανισμένος. Δεν είχε καμία από τις λίγες, άλλωστε, τελικές του Παναθηναϊκού. Τέσσερις είχε το «τριφύλλι», από δύο οι Παλάσιος, Αϊτόρ. Ο Καρλίτος είχε μία στις 31 επιθετικές πάσες του Παναθηναϊκού.  Και μοιραία, αν και δεν είχε άλλον φορ στον πάγκο ο Γιοβάνοβιτς, τον άλλαξε στο 59’.

Μόλις 12 ματς!

Ο Καρλίτος στον Παναθηναϊκό έχει πλέον τα περισσότερα παιχνίδια από κάθε άλλη ομάδα στην καριέρα του. Σε 59 ματς μετράει 17 γκολ. Ένα γκολ, ανά 3,5 παιχνίδια. Όχι στην πραγματικότητα, όμως, διότι απ’ αυτά τα 59 παιχνίδια γκολ βρήκε στα 12. Δηλαδή σκοράρει μία φορά, ανά πέντε σχεδόν αγώνες. Φτωχή επίδοση για φορ μεγάλης ομάδας. Στη Λέγκια είχε 53 ματς και 21 γκολ, στην Βίσλα Κρακοβίας 36 αγώνες και 24 γκολ.

Οι αριθμοί

Συνολικά, ο Ισπανός φορ, ο οποίος στις 12 του προσεχούς Ιουνίου θα κλείσει τα 32 του χρόνια, έχει 11 γκολ και 4 ασίστ. Στα πρωτάθλημα μετράει 9 γκολ και 3 ασίστ.

Είχε οκτώ γκολ έως τι 23/10/21 στο πρωτάθλημα και 9 έως τις 27/10/21, μαζί εμ το Κύπελλο και το μονό παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Στο πρωτάθλημα είχε 8 γκολ σε 508 λεπτά μέχρι και την αναμέτρηση εκτός έδρας με τον Αστέρα Τρίπολης. Ένα γκολ ανά 63,5 λεπτά συμμετοχής.

Πέρασαν 213 λεπτά συμμετοχής του ίδιου για να σκοράρει με τον Ατρόμητο στο πρωτάθλημα στη Λεωφόρο στις 21/11/12. Έκτοτε, χάθηκε. Δεν βρήκε γκολ στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, όπου αγωνίστηκε 67 λεπτά και στις αρχές του 2022 έχασε τα δύο πρώτα ματς με Άρη, Βόλο, ενώ έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Εντός του 2022 έχει 417 λεπτά συμμετοχής χωρίς γκολ. Έχασε μέχρι και πέναλτι στο ματς με τον Παναιτωλικό.

Είναι φανερό ότι μετά τις γιορτές κι ένα πρόβλημα που τον ταλαιπώρησε γύρισε άλλος παίκτης. Εντός του 2022 δεν έχει γκολ στο πρωτάθλημα. Ένα σημείωσε, αλλά θαυμάσιο, στο 4-0 του Κυπέλλου στη Λεωφόρο με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Μετά το γκολ με τον Ατρόμητο στο πρωτάθλημα, ξεκίνησε βασικός σε 6 ματς από τα 11 που ήταν διαθέσιμος.

Ακόμα και στις τελικές είναι τρίτος. Στο σκοράρισμα τον ξεπέρασε ο εξτρέμ Παλάσιος με δέκα γκολ, ενώ αυτός έχει κολλήσει στα 9. Στις τελικές πρώτος είναι ο Αργεντινός με 36, ο Αϊτόρ δεύτερος με 35 και ο Καρλίτος τρίτος με 29.

Ο Καρλίτος πρέπει να βρει τον εαυτό του στα επόμενα ματς κι όσο δεν υπάρχει και ο Μακέντα που κι αυτός και πριν τον τραυματισμό ήταν σχεδόν στην ίδια κατάσταση που είναι τώρα ο Ισπανός. Το καλοκαίρι είναι περιττό να ειπωθεί ότι στις προτεραιότητες του Παναθηναϊκού πρέπει να είναι επιθετικός κλάσης.