Τσιλούλης: «Μας αδικεί το σκορ»

ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης: Ο Σωτήρης Τσιλούλης πιστεύει πως η έκταση της ήττας δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε δεχόμενος τέσσερα γκολ στην Τούμπα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά στο τέλος… λύγισε. Ο Σωτήρης Τσιλούλης, πάντως, θεωρεί πως η έκταση του σκορ αδικεί την ομάδα του. Παράλληλα, εμφανίστηκε αισιόδοξος για τη συνέχεια.

Αναλυτικά:

«Να ευχηθώ περαστικά στον Λισγάρα, να είναι κάτι σύντομο. Το ματς είχε δύο όψεις. Το πρώτο ημίχρονο είχε καλά στοιχεία παρά το γρήγορο 1-0. Ισοφαρίσαμε γρήγορα, ισορροπήσαμε και είχαμε και καλά διαστήματα. Στο δεύτερο μέρος δεχθήκαμε το γκολ και σε πέντε λεπτά τέλειωσαν όλα. Το τελικό σκορ μας αδικεί. Κάναμε μια καλή προσπάθεια με πίστη στο πλάνο του προπονητή. Όμως πρέπει να αλλάξουμε εικόνα και να ετοιμαστούμε για το ματς του Σαββάτου.

Το ξεκίνημα στο πρωτάθλημα δεν ήταν αυτό που θέλαμε. Με την αλλαγή του προπονητή αλλάξαμε και τον τρόπο παιχνιδιού, Κάνουμε άμυνα στα 2/3 και έχουμε μια σφιχτή άμυνα και δεχόμαστε δύσκολα γκολ. Προερχόμασταν από ένα θετικό αποτέλεσμα και πρέπει να πάρουμε τα θετικά από αυτό το παιχνίδι και να βελτιωθούμε επιθετικά καθώς αμυντικά έχουμε ήδη βελτιωθεί. Σήμερα το σκορ ξέφυγε αλλά θεωρώ ότι μας αδικεί.

Όταν παίζεις εκτός με την ομάδα του ΠΑΟΚ ξέρεις ότι τελικές θα είναι λιγοστές. Έτσι είναι σε αυτά τα παιχνίδια, πρέπει να έχεις και την τύχη μαζί σου. Αν και τα δύο γκολ ήταν στη ροή του αγώνα και τα άλλα δύο με πέναλτι.

Πρέπει να κοιτάς μπροστά, να είσαι αισιόδοξος, δεν πρέπει να στεκόμαστε πολύ σε ήττες ή σε νίκες. Ο χρόνος προχωράει. Το γεγονός ότι είναι σύντομα το ένα ματς μετά το άλλο θα μας βοηθήσει να ξεχάσουμε το σημερινό αποτέλεσμα».