Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: Ερυθρόλευκη καταιγίδα στο πρώτο ημίχρονο - Άφαντοι οι «ασπρόμαυροι» (photos)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ:  Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο.

Η πίεση του Ολυμπιακού υποχρέωσε σε απανωτά λάθη τον ΠΑΟΚ τα οποία κόστισαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 22' και στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του ντέρμπι, ο Εσίτι έχασε την μπάλα από τους Αγκιμπού Καμαρά και Ρέαμπτσουκ με τον πρώτο να γράφει το 1-0 με τη βόηθεια και της... κόντρας που έγινε.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στον Εσίτι, που πήγε να κάνει ντρίμπλα έξω από την περιοχή, και η φάση αυτή δεδομένα θα σηκώσει σκόνη.

Στο 29', ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Ελ Αραμπί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μασούρας σημείωσε το 2-0 και πάλι έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας και κλέψιμο της μπάλας από τον Καμαρά.

Σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον ΠΑΟΚ στο 45λεπτο. Ο Εσίτι δείχνει να είναι εκτός αγώνα, ενώ η τακτική του Πέδρο Μαρτίνς να πιέσει ψηλά και να κλέψει μπάλες αποδείχθηκε σωστή.

Από την άλλη πλευρά, οι Θεσσαλονικείς έχουν θέματα αλλά και αποστάσεις στις γραμμές τους, κάτι που τους κάνει εντελώς ασύνδετους.