Βόλος – ΑΕΚ 1-3: Με τσαμπουκά και Τσούμπερ στην κορυφή! - «Πάγωσαν» με Γκαρσία (videos+photos)

Βόλος – ΑΕΚ: Οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας πρωταγωνιστή τον Στίβεν Τσούμπερ, πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» (3-1) στη θεσσαλική πολή, ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένουν το ντέρμπι Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ πήγε υποψιασμένη στον Βόλο και πραγματοποίησε μια εμφάνιση γεμάτη... τσαμπουκά! Με τον Ελβετό να κάνει και πάλι τη διαφορά (ένα γκολ και δύο ασίστ) πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο» κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, περιμένει να δει την εξέλιξη του ντέρμπι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ.

Ήταν χωρίς αμφιβολία ένα πολύ καλό απόγευμα για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι από τη στιγμή που στάθηκαν τυχεροί στο πρώτο μέρος, με το χαμένο πέναλτι του Βόλου, έφτασαν δίκαια στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους κόντρα σε έναν αντίπαλο που έδειξε και πάλι γιατί βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία. Δυστυχώς, στην ΑΕΚ δεν μπορούν να χαρούν τη νίκη, καθώς υπάρχει αγωνία μετά τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία.

Πίεσε ο Βόλος

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να «χτίσουν» από πίσω τις επιθέσεις τους κι έχοντας από μια καλή στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο. To ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις ΑΕΚ να έχει καλή κυκλοφορία και να επιτίθεται κι από τις δύο πλευρές με Τσούμπερ και Άμραμπατ. Από την άλλη, βέβαια, η πίεση του Βόλου δημιούργησε ζητήματα στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Μάλιστα, ένα κακό γύρισμα του Μήτογλου λίγο έλειψε να στοιχίσει αλλά ο Στάνκοβιτς, απέκρουσε το πλασέ του Μπαρτόλο στο 17'. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κράτησε την όρθια την ομάδα του και στο 35', όταν έκανε διπλή εντυπωσιακή επέμβαση στα σουτ των Μπαρτόλο και Γκρίλο.

Τη... γλίτωσε και «ξύπνησε»

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Βόλο, βέβαια, ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Πουρίτα ανατράπηκε από τον Σιμόες κι ο Τζοβάρας καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ρεγκατέν, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση, γλίστρησε κι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ! Στην αμέσως επόμενη φάση, η ΑΕΚ βρήκε γκολ με τον Ανσαριφάρντ μετά από ωραία σέντρα του Τσούμπερ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται που δεν σταμάτησε ο αγώνας, λόγω τραυματισμού του Πουρίτα. Στις καθυστερήσεις, οι «κιτρινόμαυροι» χτύπησαν ξανά στην αντεπίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0! Σκόρερ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, ο Τσούμπερ.

Έδειξε χαρακτήρα και σκληράδα

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ μπήκε με ξεκάθαρη διάθεση να διαχειριστή στο προβάδισμα που είχε, ενώ ο Βόλος, όπως συνηθίζει, συνέχισε να ακολουθεί το αγωνιστικό του πλάνο και να πιέζει για ένα γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν έτσι ευκαιρίες να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, αλλά ο Κλέιμαν έκανε σωτήρια επέμβαση στο τετ-α-τετ του Άμραμπατ στο 61ο λεπτό. Οι παίκτες του Αμπασκάλ συνέχισαν να πιέζουν και μολονότι δεν είχαν δημιουργήσει πολλές προϋποθέσεις για να σκοράρουν, τελικά τα κατάφεραν στο 79ο λεπτό. Ο Ρίνερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Βράνιες έβαλε το κεφάλι του κι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Στάνκοβιτς. Η «Ένωση» πήγε να απαντήσει άμεσα (δύο λεπτό μετά το 1-2), αλλά η μπάλα μετά το σουτ του Γκαρσία χτύπησε στο δεξί δοκάρι. Ο σοκαριστικός τραυματισμός του εξτρέμ από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο «πάγωσε» τους πάντες στο γήπεδο στις καθυστερήσεις κι οδήγησε στη διακοπή του ματς μέχρι να μεταφερθεί εκτός αγωνιστικού χώρου με ασφάλεια. Όταν ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι, η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Χατζισαφί, μετά από τη δεύτερη ασίστ του Τσούμπερ.

Βόλος (Γ. Αμπασκάλ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Πουρίτα (45’ Ρίνερ), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες, Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φαν Βέερτ
ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Αμραμπατ (90’+ Χατζισαφί), Μάνταλος (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (66’ Γκαρσία)