Ολυμπιακός-Ατρόμητος 0-0: «Μπλόκο» Περιστεριωτών στο Φάληρο (photos+videos)

Ολυμπιακός-Ατρόμητος: «Όρθια» στο «Γ. Καραϊσκάκης» έμεινε η ομάδα του Περιστερίου, καθώς άντεξε στην πίεση των «ερυθρόλευκων» και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας μετά το 0-0 στην πρεμιέρα.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπες δέχθηκε ισχυρή πίεση από τους Πρωταθλητές Ελλάδας, ωστόσο, κατάφερε να μείνει… όρθια στο φαληρικό γήπεδο και ξεκίνησε μ’ έναν σημαντικό βαθμό τη φετινή… περιπέτεια στο νέο… μαραθώνιο. Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, έδειξε… μπλοκαρισμένη από την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να αρχίσει με γκέλα τη νέα σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την καθολική υπεροχή, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά όσες φορές κατάφεραν να απειλήσουν, είδαν τους αμυντικούς του Ατρόμητου να στήνουν… τείχος μπροστά από τα καρέ του Πίριτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν επιθετικά, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους γηπεδούχους, στο 9ο λεπτό, όταν ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έκανε λάθος μπροστά από την εστία της ομάδας του, ο Τικίνιο βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς, έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου μπλόκαρε.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, μια και στο επόμενο λεπτό, ο Καστεγιάνος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως, ο Βατσλίκ απέκρουσε ενστικτωδώς, ενώ στο 13’ το σουτ του Μουνίθ δεν προκάλεσε πρόβλημα στον πορτιέρο των «ερυθρόλευκων».

Το ματς ήταν ισορροπημένο και στα επόμενα λεπτά με τον Ρόνι Λόπες να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή στο 18’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Τικίνιο «κυνήγησε» μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

Στο 27’ ήταν η… σειρά του Ατρόμητου να απειλήσει και πάλι με τον Μουνίθ με σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πήρε ωραία φάλτσα, αλλά χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βατσλίκ και πέρασε άουτ. Ο ρυθμός συνεχίστηκε να είναι έντονος στα επόμενα λεπτά, όμως, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, με αποτέλεσμα να πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Μονόλογος και χαμένες ευκαιρίες

Καθολική ήταν η υπεροχή του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να μεταφέρουν την πίεση στα καρέ του Ατρόμητου, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Όμως, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Περιστεριώτες έδειξαν μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα και είχαν στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους.

Τα πρώτα λεπτά της «επανάληψης» δεν είχαν κάποιο… καρδιοχτύπι. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Ατρόμητου. Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν πολλά πρόσωπα στον άξονα και κυρίως στην επίθεση, κάτι που ανάγκασε τους «κυανόλευκους» να «κλείσουν» προς τα… μέσα και να δημιουργηθεί ένα… τείχος μπροστά από τον Πίριτς.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τους γηπεδούχους στο 61’ με… δράστη τον Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Ονιεκουρού, έκανε το σουτ, όμως, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Στο 65’ ο Εμβιλά έκανε τη σέντρα στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Σισέ που είχε μείνει ψηλά πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Εμβιλά κόντραρε και πάλι σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν την μπάλα στα πόδια τους το μεγαλύτερο διάστημα, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν σημαντικά. Στο 71’ ο Ελ Αραμπί έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν έκανε το πλασέ, αλλά ήταν πάνω στον Πίριτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα, από το γέμισμα του Ανδρούτσου, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 78’ ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, έπειτα από συνεργασία Τικίνιο και Ονιεκουρού, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει το «τακουνάκι» και ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να πάρει το… ριμπάουντ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 89’ οι Πειραιώτες θέλησαν να απειλήσουν και πάλι αλλά ο Ονιεκουρού δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε, ενώ στην συνέχεια ο Ανδρούτσος δεν μπόρεσε να βρει τον Τικίνιο.

Η τελευταία καλή του αγώνα ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους, όταν στις καθυστερήσεις ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα ο Ανδρούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε και το σουτ, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ, ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πίριτς.