Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 1-2: Ανέβασαν στροφές και νίκησαν οι Κρητικοί

Με βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Φιλική νίκη στην Καλλιθέα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, καθώς νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξεκίνησε πιο δυνατά, έχοντας την κατοχή της μπάλας, και επιχείρησε να απειλήσει με δύο σουτ του Ματέι. Ο ΟΦΗ είχε μια καλή στιγμή στο 10’ με τον Νέιρα και στο 31’ με τη σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Κοροβέση που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και ένα γρήγορο γκολ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και εκτέλεση του Καστάνιος στο 47ο λεπτό. Το προβάδισμα, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού ο Απόλλων απάντησε στο 50’ με τον Σαχλί που βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ουσιαστικά κυριάρχησε στο τελευταίο τέταρτο κι έπαιξε σαν ΟΦΗ. Η ομάδα του Νιόπλια έχασε ευκαιρίες, σκόραρε με τον φαν Ντάινεν στο 84’.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Φατιόν, Σλίβκα, Ματέι, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Παμλίδης, Ιωαννίδης.

Έπαιξαν και οι Σαχλί, Μπαξεβανίδης, Ντάουντα, Μαρτίνες, Βιτλής και Κραγιόπουλος

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Λυμπεράκης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μπαλογιάννης, Γρίβας, Καστάνιος.

Έπαιξαν και ο Ουές, Διαμαντής, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Γκαγιέγος, Νοικοκυράκης,

Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης