Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Πέμπτη φιλική νίκη για τους Αρκάδες

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Μια ακόμη φιλική νίκη πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ένα δοκάρι στο 9’ με τον Τιλίκα και ένα γκολ στο 36’ με τον Βαλιέντε. Οι Ηπειρώτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, την ώρα που ο Αστέρας είχε άλλα δύο δοκάρια, με τους Κρέσπι στο 64’ και Σίτο στο 83’.

Οι Αρκάδες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έψαξαν το γκολ, έχοντας δοκάρι στο 9’ με τον Τιλίκα. Η πίεση συνεχίστηκε με ευκαιρίες των Μπαράλες και Τιλίκα. Στο 36’ ο Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα και ο Βαλιέντε με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Παπαδόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να αυξήσουν την πίεσή τους. Όμως ο Αστέρας και πάλι γινόταν πιο απειλητικός και στο 64’ είχε νέο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι. Οι Τριάδης και Μορέιρα προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα των Αρκάδων. Στο 74’ η εκτέλεση φάουλ του Καραχάλιου δεν βρήκε στόχο, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 76’ με το άστοχο σουτ του Αλί Μπάμπα.

Ο Αστέρας είχε και τρίτο δοκάρι στο 83’, σε σέντρα-σουτ του Σίτο, με τη μπάλα να βρίσκει στην πάνω πλευρά της οριζόντιας δοκού και να περνά άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το γκολ, αλλά ο Τσιφτσής απέκρουσε το πλασέ του Μορέιρα, ενώ αντέδρασε σωστά και στο πλασέ του Λιάσου στην επόμενη φάση, με το 1-0 να μην αλλάζει.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε (46’ Κανελλόπουλος), Μουνάφο, Κρέσπι, Ριέρα, Τιλίκα (46’ Σίτο), Μπαράλες.
Έπαιξαν και οι: Τσιφτσή, Καρμόνα, Τασουλής, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Αλί Μπαμπά, Καπίγια και Μπενίτο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (79’ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε (79’ Παντελάκης), Πίρσμαν, Κάργας, Σιόντης (58’ Τριάδης), Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι (79’ Λιάσος), Σνάιντερ (70’ Λώλης), Περέα (79’ Μιλιντσεάνου), Κόντε (58’ Μορέιρα).

Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του