Φιλική νίκη ο Ιωνικός με 3-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης (photos)

Ο Ιωνικός με ανατροπή νίκησε σε φιλική αναμέτρηση 3-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Ιωνικός επιβλήθηκε 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης σε φιλικό αγώνα που έγινε στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Ο Απόλλων Σμύρνης άνοιξε το σκορ στο 14’ με γκολ του Ντάουντα, έπειτα από ασίστ του Παμλίδη, αλλά η ομάδα της Νίκαιας έβγαλε αντίδραση και έφτασε στη νίκη, με τα δύο τέρματα να σημειώνονται στο τέλος του ματς.

Το ημίχρονο έληξε 1-1 με το γκολ του Μπουένο στο 42’ με σουτ, έπειτα από ωραίο συνδυασμό. Ο Άοσμαν ήταν εκείνος που πέτυχε το 1-2 στο 81’ με σουτ και στο 86’ από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν, ο Βαφέας διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ιωνικού, ο Ροτζέριο Τουράμ, βρέθηκε στο γήπεδο της Ριζούπολης και ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα προπόνησης, το οποίο θα συνεχίσει και αύριο Κυριακή (1/8), όπου στις 19:30 στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Ιωνικός θ’ αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης, σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης (60’ Κυρίτσης), Μπαξεβανίδης (80’ Γκούφας), Βιτλής (65’ Ντεντάκης), Ραΐλι (80’ Δούμας), Λισγάρας (46’ Ντόμινγκες), Φατιόν (85’ Μουστάκας), Κάστρο (46’ Σλίβκα), Κραγιόπουλος (65’ Ρώσση), Παπαγεωργίου (46’ Γιαννάκης), Παμλίδης (65’ Ιωαννίδης), Ντάουντα (46’ Τσιλούλης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Σάντσεζ, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Μπουένο, Ματσούκας, Ντελγκάδο, Μάναλης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης, Βαφέας, Μουστάκης, Κιάκος, Μπάσα, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Πογοσιάν, Μπονέτι, Ιατρούδης.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!