Φορτούνα Σιτάρντ-ΟΦΗ 1-1: Βελτιώθηκαν και άρεσαν οι Κρητικοί (videos)

Ο ΟΦΗ έμεινε στο 1-1 με τη Φορτούνα Σιτάρντ αλλά παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο.

Εμφανής ήταν η βελτίωση του ΟΦΗ στο φιλικό με την Φορτούνα Σιτάρντ, το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια εμφανίστηκε δραστήρια και πιο επιθετική και θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το παιχνίδι ορεξάτος και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να απειλήσει την εστία της Φορτούνα δύο φορές, με τους Καστάνιος και Νοικοκυράκη. Η ολλανδική ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα είδε δοκάρι με τον Χάνσον.

Στο 26ο λεπτό η Φορτούνα εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμα λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Χάνσον.

Στο 33’ οι Κρητικοί απείλησαν με τον Ντε Γκούζμαν να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στο 38’ λεπτό ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ο Καστάνιος κέρδισε πέναλτι, ο Ντε Γκούζμαν το εκτέλεσε σωστά και έκανε το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία στο 45’ να φέρει τούμπα το ματς, ωστόσο οι προσπάθειες των Νοικοκυράκη, Ντε Γκούζμαν σταμάτησαν στον τερματοφύλακα της Φορτούνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έδειξε πολύ καλή παρουσία μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την πιο έτοιμη Φορτούνα, ενώ ο ίδιος είχε αρκετές ευκαιρίες να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76 λεπτό ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Καστάνιος, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Από εκεί και μετά η Φορτούνα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στο 86’ μετά από λάθος στην άμυνα, όμως ο Σηφάκης αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το 1-1.

Η τελευταία ευκαιρία του ΟΦΗ στο παιχνίδι ήταν στο 89΄με τον Καστάνιος, όμως η προσπάθεια του δεν βρήκε δίχτυα, με αποτέλεσμα το φιλικό παιχνίδι να λήξει ισόπαλο 1-1.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)