Φέγενορντ-ΑΕΚ 3-1: Ήττα με περσινές… ασθένειες (photos+videos)

Η ΑΕΚ έδειξε τις γνωστές αδυναμίες στην άμυνα στο φιλικό κόντρα στη Φέγενορντ.

Τη φιλική ήττα με 3-1 γνώρισε η ΑΕΚ στο Ρότερνταμ κόντρα στη Φέγενορντ, δείχνοντας πάλι αδυναμίες στην άμυνα.

Η Φέγενορντ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και είχε ένα ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ στο 5’ κι ένα δοκάρι σε κεφαλιά του Μπράιαν Λίνσεν στο 7'.

Η ΑΕΚ όμως στην πρώτη της επίθεση στο 14’, μετά από κλέψιμο του Ντάμιαν Σιμάνσκι και κούρσα τριάντα μέτρων από τα δεξιά του Μουαμέρ Τάνκοβιτς που πιεζόμενος σκόραρε με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία για το 0-1.

Η Φέγενορντ πίεσε μετά το 25’ και μέσα σε εννέα λεπτά πέτυχε τρία γκολ. Στο 29’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπράιαν Λίνσεν έγινε το 1-1 και στο 32’ ο Μπάνις με κοντινό σουτ έγραψε το 2-1.

Στο 38’ ο μετά από ασίστ του Λίνσεν, ο Λουίς Σινέστρα με πλασέ έγραψε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κουρασμένη κι έκανε κι άλλα αβίαστα λάθη, αλλά δεν κατάφεραν οι Ολλανδοί να τα εκμεταλλευτούν.

Στο 52’ ο Ανσαριφάρντ έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει, στην πιο καλή φάση της ΑΕΚ.

Φέγενορντ: Μπάιλοβ, Πέντερσεν, Σένεσι, Μαλάτσια, Τιλ, Ντίμερς, Φερ, Τόορνστρα, Σινίστρα, Λίνσεν, Μπάνις. Αγωνίστηκαν και οι Γιάνσεν, Χολ, Σκόγκεν, Μπούργκερ, Αζαρκαν, Γιόργκενσεν, Μπάλντε, Αντονούτσι.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (67' Νταντσένκο) Νεντελτσιάρου, Λάτσι (40' Λόπες) Μιτάι (67' Ραντόνια) Σάκχοφ (46' Γκαρσία) Σιμάνσκι (67' Σαμπανάτζοβιτς) Γαλανόπουλος (75' Ρουκουνάκης) Τάνκοβιτς, Μάνταλος (75' Χριστόπουλος) Ανσαριφάρντ (55' Κοσίδης).