Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Γράφτηκε ιστορία στη Λεωφόρο! (photos)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Πρώτη φορά στην ιστορία της Α’ Εθνικής ο Παναθηναϊκός δέχεται τρία γκολ στο ημίχρονο από τον αιώνιο αντίπαλο στην έδρα του!

Το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός έχει… πιάσει πάτο και προσπαθεί να τον ξύσει κι αυτόν, δεν αμφισβητείται. Οι «πράσινοι» στο τελευταίο ματς της σεζόν βιώνουν τον απόλυτο εφιάλτη, απέναντι στον Ολυμπιακό που με την ξεκάθαρη ανωτερότητά του όχι απλά δεν έχει το μυαλό στον τελικό Κυπέλλου αλλά κάνει… πλάκα στη Λεωφόρο!

Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 3-0 μέσα στο «σπίτι» των «πράσινων», κάτι που σαφώς δε γίνεται συχνά. Για την ακρίβεια δεν έχει ξαναγίνει ποτέ!

Είναι η πρώτη φορά από τη στιγμή που υπάρχει η Α’ Εθνική στη χώρα μας (1959-60) που ο Ολυμπιακός σε ντέρμπι με τον αιώνιο εκτός έδρας σημειώνει τρία γκολ στο ημίχρονο!

Ακόμη και σε ματς Κυπέλλου δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο, καθώς το 1-4 της Λεωφόρου το 2001, στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 1-2.

Αναφορικά με το Πρωτάθλημα, τώρα, στο 2-3 του 1978-79, η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2. Το 1992-93 που οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-3 στο ΟΑΚΑ, στο ημίχρονο προηγούνταν με 0-1. Τέλος το 1997-98 όταν και ο Ολυμπιακός νίκησε 4-2 στην έδρα του «τριφυλλιού», στην ανάπαυλα έχανε 2-1!

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παναθηναϊκός AKTOR: Δεν μπορούσε να το χάσει - Με Χουάντσο κόντρα στη Μακάμπι!
Λευτέρης Πετρούνιας: «Η δουλειά τώρα ξεκινάει, δεν υπάρχει άλλος στόχος στο Παρίσι από το χρυσό»
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο