ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-1: Ο Γκαρσία έφερε... δικαιοσύνη στο ΟΑΚΑ (videos)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μια ανάσα από νίκη... Ευρώπης, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία με γκολ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 1-1, φέρνοντας... δικαιοσύνη στο ντέρμπι της Αθήνας.

Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός έπαιζε τα ρέστα του για να μείνει ζωντανός στη μάχη της Ευρώπης, βρέθηκε μια ανάσα από το να τα καταφέρει! Οι παίκτες του Μπόλονι έκαναν μόλις δύο τελικές στο ματς, αλλά αποδείχθηκαν αρκετές ώστε να σκοράρουν και μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα έδειχναν ικανοί να πάρουν ένα σπουδαίο «τρίποντο».

Ο Λιβάι Γκαρσία, όμως, με το γκολ που πέτυχε σε εκείνο το σημείο έφερε δικαιοσύνη στο ματς, καθώς η ΑΕΚ, ειδικά στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματική στο τελείωμα των φάσεων. Τελικά, αυτός που την «ξελάσπωσε» ήταν ο 24χρονος εξτρέμ.

Τον πρώτο λόγο η ΑΕΚ, αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ μπήκαν με μεγάλη διάθεση στο παιχνίδι, το οποίο όμως δεν είχε πολλές φάσεις στο πρώτο του ημίχρονο. Ένα σουτ του Γαλανόπουλου (στο 4') κι η εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου (στο 15') ήταν δύο καλές στιγμές για την ΑΕΚ, η οποία μετά τα πρώτα λεπτά είδε τους «πράσινους» να προσπαθούν να κρατήσουν περισσότερη ώρα την μπάλα. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο γκολ στο 8ο λεπτό όταν ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε με δυσκολία.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικές. Στο 36' το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ με τον Ιωαννίδη στη δεύτερη τελική του, καταφέρνοντας σε ακόμα ένα ματς των playoffs να πάρει το προβάδισμα. Κάπως έτσι για τρίτη φορά (το ίδιο είχε συμβεί και κόντρα σε ΠΑΟΚ και Άρη) πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια, την ώρα που η «Ένωση» δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Διούδη. Σαν να μην έφτανε αυτό, έχασε και τον Ολιβέιρα, ο οποίος αποχώρησε στο 35' λόγω τραυματισμού με τον Ανσαριφάρντ να παίρνει τη θέση του.

Ασφυκτική πίεση οι «κιτρινόμαυροι»

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ξεκάθαρη διάθεση να βρει γκολ ισοφάρισης. Η «Ένωση» πίεσε, απείλησε κι έκανε ευκαιρίες, θέλοντας να ισοφαρίσει όσο το δυνατό πιο γρήγορα. Στο 67ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο όταν ο ρέφερι πήγε να το δει στο VAR αποφάσισε ότι ήταν έξω από την περιοχή κι έδωσε φάουλ. Το εκτέλεσε ο Μπάνταλος, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

O Μπόλονι προσπάθησε με τις αλλαγές του να φρεσκάρει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεχόταν μεγάλη πίεση από τους παίκτες του Χιμένεθ. Οι «κιτρινόμαυροι» πατούσαν με ευκολία στην αντίπαλοι περιοχή κι απειλούσαν με στημένες φάσεις, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι τελικές ήταν 9-0 υπέρ της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο.

Λύτρωση για Γκαρσία

Στο 84ο λεπτό, σε μια από τις ελάχιστες στιγμές που βρήκε ανοικτό γήπεδο, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά ξανά το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Ο 24χρονος εξτρέμ ήταν τελικά αυτός που λύτρωσε την ΑΕΚ και ουσιαστικά έφερε... δικαιοσύνη στο ΟΑΚΑ, καθώς η ομάδα του άξιζε ένα γκολ με την εικόνα που είχε στο δεύτερο μέρος.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70’ Κρίστισιτς), Γαλανόπουλος (79’ Κοσίδης), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (79’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35’ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι, 4-3-3): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιας, Σανκαρέ (69’ Αγιούμπ), Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης (90’ Ενγκμπαγκοτό), Βιγιαφάνες, Καρλίτος (70’ Μακέντα)