Μπόλονι: «Εκεί διώχνεις την μπάλα στην εξέδρα»!

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Ο Λάζλο Μπόλονι μίλησε για τη φάση που δέχτηκε γκολ η ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε απ’ την ΑΕΚ και τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους. Η ισοπαλία αυτή μάλλον βολεύει λιγότερο το «τριφύλλι». Κάτι που παραδέχτηκε ο Λάζλο Μπόλονι, καθώς όπως είπε η ομάδα του έρχεται από πίσω στη βαθμολογία.

Παράλληλα, αναφορικά με τη φάση που δέχτηκε γκολ το «τριφύλλι», είπε πως μπορούσε η μπάλα να πάει στην εξέδρα!

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Λάζλο Μπόλονι:

«Δεν είδαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Δεν είδαμε θεαματικό παιχνίδι. Θέλαμε να κρατήσουμε μια ισορροπία σχετικά με την τακτική μας. Πάνω κάτω αυτό καταφέραμε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Θα θέλαμε να είχαμε περισσότερη παρουσία στην κατοχή και επιθετικά, ιδιαίτερα στο τέλος του πρώτου μέρους.

Έχω την εντύπωση πως στη διάρκεια του πρώτου μέρους ήμασταν κάτω απ’ τις δυνατότητές μας κι ενδεχομένως αισθανθήκαμε μια μικρή υπεροχή από την ΑΕΚ. Είμαι ικανοποιημένος με όσα πετύχαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Καταφέραμε να πάμε το παιχνίδι με έναν τρόπο που εμείς επιθυμούσαμε.

Από τη στιγμή που πετύχαμε το γκολ, δεν ήμασταν πιεζόμενοι και περισσότερο παίχτηκε η μπάλα απ’ την πλάγια γραμμή. Βέβαια αν για κάτι λυπούμαι είναι για το γκολ που δεχόμαστε. Πριν απ’ την ισορροπία που έσπασε, είχαμε τη μπάλα στα πόδια μας δύο φορές. Ουσιαστικά έχουμε τρεις φορές τη δυνατότητα με τη μπάλα στα πόδια μας, στα 16 μέτρα να τη διώξουμε στην εξέδρα, παίρνει τη μπάλα ο αντίπαλος και σκοράρει.

Δυστυχώς εμείς ερχόμαστε από πίσω. Αν αναλογιστεί κανείς πως κάποια στιγμή βρεθήκαμε στη 12η θέση και σήμερα παίζουμε για να φτάσουμε όσο ψηλότερα γίνεται, υπάρχει μεγάλη προσπάθεια πίσω απ’ όλη αυτή την πορεία. Βεβαίως καταλαβαίνετε πως υπήρχαν αγώνες που δεν τα καταφέραμε, όπως ο προηγούμενος. Είχαμε τη δυνατότητα κι αυτό αποτελεί μια προσπάθεια από χαμηλά να φτάσουμε ψηλότερα.

Ελπίζω με την επιστροφή του Σανκαρέ, με την έλευση του Σένκεφελντ, με τον Νιάς που θα παίζει λίγο πιο μπροστά να εξελιχθούμε».