Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός 1-3: Στο ρελαντί με Χασάν (photos+videos)

Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός: Εύκολο πέρασμα από την Ριζούπολη για τους «ερυθρόλευκους» που επικράτησαν 3-1 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με πρωταγωνιστή τον Αχμέντ Χασάν.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός πήρε την ευκαιρία από τον Πέδρο Μαρτίνς, μια και τον έβαλε στο αρχικό σχήμα και με δύο τέρματα οδήγησε τον Ολυμπιακό στην 17η νίκη του σε 20 αγωνιστικές, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά από την δεύτερη θέση στους 14 βαθμούς, μετά την ήττα του Άρη στην Τρίπολη και το πέρασμα της ΑΕΚ από το Ηράκλειο.

Οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες από το «συγκρότημα» του Γιώργου Παράσχου και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση και ετοιμάζονται για την ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» το απόγευμα της Τετάρτης (3/2). Από την άλλη, η ομάδα της Ριζούπολης γνώρισε την 11η ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς.

Δυναμική εκκίνηση Ολυμπιακού

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε άμεσα να φτάσει στο γκολ που θα της έδινε σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη. Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Μπρούμα, η οποία πέρασε άουτ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου του αγώνα, ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου την εστία του Βέρουλστ, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο πορτιέρο του Απόλλωνα ενήργησε σωστά και απέκρουσε ενστικτωδώς. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 25’ έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Ανδρούτσο να κάνει τη σέντρα, ο Χασάν έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η… σειρά του Φορτούνη να απειλήσει με απ’ ευθείας φάουλ αλλά ο Βέρουλστ απέκρουσε, ενώ στο 31’ ο Χασάν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ήταν η ωραία σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, ο Ντομίνγκες έχασε τη φάση και ο Αιγύπτιος φορ με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, ο διεθνής φορ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ στο 37’ όταν ο Βέρουλστ έκανε τραγικό λάθος, αλλά στην συνέχεια ήταν ο νικητής στην «μονομαχία» με τον Χασάν και έδιωξε σε κόρνερ. Στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Απόλλων απείλησε με τον Μπεντινέλι, αλλά ο Σα μπλόκαρε.

Έπεσε ο ρυθμός

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο… δυνατός με το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν στο 65’ ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σα ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… τέμπο και προσπάθησαν να φτάσουν στο δεύτερο τέρμα και ουσιαστικά να «κλειδώσουν» τη νίκη. Μάλιστα, τα κατάφεραν στο 72’ με τον Εμβιλά, ο οποίος ήταν στην σωστή θέση και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0, έπειτα από την πρώτη κεφαλιά του Χασάν από κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Ανδρούτσος ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στο 79’ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Βέρουλστ έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μολδαβός ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων, όταν έκανε τη σέντρα στο 85’ ο Χασάν κατέβασε τη μπάλα, αλλά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.

Πάντως, στο 90’ ο Απόλλων Σμύρνης βρήκε το γκολ και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για ένα θετικό αποτέλεσμα. Σκόρερ ήταν ο Ντάουντα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Σεμέδο και από κοντά διαμόρφωσε το 2-1. Ωστόσο, στο 93’ ο Χασάν έβαλε… τέλος στον αγώνα, όταν πήρε την κεφαλιά από το φάουλ του Βαλμπουενά και έκανε το τελικό 3-1 για τον Ολυμπιακό.