Αστέρας Τρίπολης-Άρης 2-1: Αρκαδική ανατροπή στο πεντάλεπτο (photos)

Ο Αστέρας Τρίπολης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη.

Την πέμπτη του σερί νίκη στη Super League πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς επικράτησε 2-1 του Άρη και μάλιστα με ανατροπή. Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 28’ με τον Μάνο. Μετά το 60’ οι Αρκάδες βελτίωσαν την εικόνα τους και σε ένα πεντάλεπτο έφτασαν στην ανατροπή. Στο 66’ ο Κρέσπι και στο 70’ ο Ριέρα βρήκαν δίχτυα και έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Άρης παρατάχθηκε με τον Δημήτρη Μάνο στην κορυφή, καθώς ο Μαντσίνι είναι τραυματίας και ο Μήτρογλου δεν είναι ακόμη έτοιμος. Παράλληλα, ο Άκης Μάντζιος επέλεξε τον Μπεναλουάν που εξέτισε την ποινή του, για παρτενέρ του Ροζ στο κέντρο της άμυνας, χωρίς να αλλάζει κάτι άλλο στα πλάνα του.

Ο Αστέρας παρουσιάστηκε αλλαγμένος κατά 5 παίκτες, σε σχέση με το παιχνίδι στην Κρήτη. Ο Μπαράλες είναι και πάλι απών, λόγω τιμωρίας, ενώ ο Μουνάφο είχε ενοχλήσεις και έμεινε εκτός. Έτσι ο Τζίμας πήρε πάλι θέση φορ, ενώ στα χαφ ο Ράσταβατς εμπιστεύτηκε τους Καπίγια και Βαλιέντε.

Κυρίαρχος ο Άρης

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης στην Τρίπολη, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και πιέζοντας την άμυνα του Αστέρα. Στο 12’ ο Μάνος βρέθηκε απέναντι από τον Τσιφτσή, με τον γκολκίπερ των Αρκάδων να αποκρούει με το χέρι. Η πίεση των «κίτρινων» συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους.

Στο 24’ ο Σάσα έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 28’ όμως ο Μάνος, μετά από μπαλιά του Μπερτόγλιο έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 35’ ο Μπερτόγλιο έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιφτσής απέκρουσε σωτήρια. Ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει, αλλά μια κεφαλιά του Σίτο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δεν βρήκε στόχο.

Ανέβηκε ο Αστέρας

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας επιχείρησε να ισορροπήσει, προσπαθώντας να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα. Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 52’ η κεφαλιά του Γκαρσία πέρασε άουτ, αλλά ο Ράσταβατς στο 60’ έκανε τριπλή αλλαγή. Ο Ιγκλέσιας και ο Ριέρα κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή της αναμέτρησης.

Ανατροπή στο πεντάλεπτο

Στο 66’ από εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, ο Κρέσπι με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70’ ήρθε η ολική ανατροπή από τους παίκτες του Αστέρα Τρίπολης. Ο Κώτσιρας έβγαλε τη μπαλιά για τον Κρέσπι, αυτός έκανε το σουτ και ο Ριέρα με πλασέ πέτυχε το 2-1.

Μετά τα δύο γκολ, οι Αρκάδες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία, με τους «κίτρινους» να μην βρίσκουν χώρους. Ο Μάντζιος έκανε αλλαγές, έριξε στη μάχη και τον Μήτρογλου, προκειμένου η ομάδα του να βρει λύσεις. Οι τελευταίες προσπάθειες του Άρη δεν είχαν αποτέλεσμα, με τον Τσιφτσή στο 90+1’ να αποκρούει το σουτ του Σίλβα.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια (60’ Ιγκλέσιας), Σίτο (60’ Ριέρα), Τζίμας (60’ Αλί Μπάμπα), Κρέσπι (90+3’ Τιλίκα), Φερνάντεθ (81’ Μπελόκ).

Άρης (Ακης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74’ Σούντγκρεν), Σάσα (74’ Σίλβα), Τζέγκο (82’ Κάτσε), Μπερτόγλιο (66’ Ματίγια), Γκάμα, Γκαρσία, Μάνος (82’ Μήτρογλου).

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ