ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-3: «Τρίποντο» ξέσπασμα στο «Γεντί Κουλέ» (videos+photos)

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ: Με επιβλητική εμφάνιση ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με ξεσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και σκόρερ τους Τζόλη, Βαρέλα και Κρμέντσικ - Με 10 παίκτες ο ΟΦΗ από το 25'

Με επιθετικό μονόλογο από τα πρώτα λεπτά, αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του ΟΦΗ με 3-0 στο «Γεντί Κουλέ», επέστρεψε στις νίκες και παρέμεινε στο -10 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε και το γεγονός ότι ο ΟΦΗ έμεινε σωστά με 10 παίκτες από το 25ο λεπτό μετά την αποβολή του Βάτερμαν στο 25ο λεπτό. Βρήκε ωραίες συνεργασίες με την τετράδα της επίθεσης Μουργκ-Ουάρντα-Τζόλη-Κρμέντσικ σε εξαιρετική μέρα και έφτασε στα γκολ με δύο ασίστ του πρώτου σε Τζόλη και Βαρέλα, ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Τσέχος επιθετικός.

Με το... πόδι στο γκάζι

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και επέβαλλε τον ρυθμό του, με το παιχνίδι να είναι ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων. Με ωραίες συνεργασίες των Ουάρντα, Μουργκ και Κρμέντσικ κατα κύριο λόγο απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του Βάτερμαν, με το δοκάρι να σταματάει την μπάλα στη γυριστή κεφαλιά του Τσέχου φορ στο 19', στη πιο σημαντική εξ αυτών.

Στο 22' ο Βάτερμαν ανέτρεψε τον Τζόλη εκτός περιοχής, για να μη σκοράρει στο τετ α τετ, ο διαιτητής Παπαπέτρου αρχικά έδειξε λανθασμένα κίτρινη κάρτα, αλλά στη συνέχεια με την εξέταση της φάσης στο VAR, έδειξε την κόκκινη στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και ανέτρεψε τα αριθμητικά δεδομένα.

Η αποβολή του Βάτερμαν

Ο ΟΦΗ μετά την αποβολή γύρισε όλος πίσω στην άμυνά του, έκλεισε τους χώρους και δυσκόλεψε για λίγα λεπτά τον ΠΑΟΚ, αλλά σταδιακά η κυριαρχία της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία επανήλθε. Ο Κρμέντσικ έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες στο 38΄ και στο 44', με το 0-0 να παραμένει στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ήρθε ένα ξέσπασμα που έφερε και τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Στο 48ο λεπτό και μετά τη σέντρα του Μουργκ από δεξιά, ο Τζόλης μπήκε στη φάση και με προβολή προ του Ουές άνοιξε το σκορ.

Το 0-1 με τον Τζόλη

Το δεύτερο ήρθε πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 53', με τον Βαρέλα που είχε προωθηθεί μετά από κόρνερ και έμεινε ψηλά, να παίρνει την ασίστ από τον Μουργκ μετά από συνδυασμό του με τον Σβαμπ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Το 0-2 με τον Βαρέλα

Στο 67' το σκορ έλαβε την τελική του διάσταση, όταν από κάθετη πάσα του Τζόλη η μπάλα έφυγε από τα πόδια του επιρρεπή στο λάθος Σελίμοβιτς και ο Κρμέντσικ με εύκολο πλασέ νίκησε από κοντά τον Σωτηρίου για το 3-0, που επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει εκ νέου τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 10 βαθμούς.

Το 0-3 με τον Κρμέντσικ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου

ΚΟΚΚΙΝΗ: 25΄ Βάτερμαν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περέιρα, Κρέσπο

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος (77΄ Σολίς), Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (30΄ Σωτηρίου), Κοροβέσης (78΄ Σουρνάκης), Βαφέας, Στάικος, Νέιρα, Στάρτζεον (68΄ Γρίβας), Σαρδινέρο (68΄ Γιαννούλης).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (77΄ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (77΄ Αουγκούστο), Τζόλης, Ουάρντα (83΄ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (69΄ Λάμπρου), Κρμέντσικ (76΄ Σφιντέρσκι).