ΠΑΣ Γιάννινα: Τον οδηγούν τα ελληνόπουλα! (photos)

ΠΑΣ Γιάννινα: Οι Παμλίδης, Ελευθεριάδης υπέγραψαν μία ακόμα νίκη των Ηπειρωτών.

Δύο Μακεδόνες, ο Γιώργος Παμλίδης και ο Χρήστος Ελευθεριάδης έβαλαν τη σφραγίδα τους σε μία ακόμα νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο βραχύσωμος Καβαλιώτης φορ άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά εναντίον της Λαμίας στο 30’ για το 1-0 και ο Κατερινιώτης Παμλίδης με πέναλτι στο 87’ έκανε το τελικό 2-0.

Ο 29χρονος Ελευθεριάδης έβαλε το τέταρτό του γκολ και ο 27χρονος Παμλίδης τον έφτασε στη συνέχεια επίσης με το τέταρτο γκολ. Και οι δύο έχουν σημειώσει τα 8 από τα 13 γκολ της ομάδας τους. Ακόμα ένα έχουν οι Νάουμετς, Εραμούσπε, Λέο Μπαπτίστ, Παντελάκης, Κάργας.

Ρεκόρ ο Παμλίδης

Με το τέρμα που σημείωσε ο Παμλίδης κόντρα στη Λαμία ήδη έχει κάνει ρεκόρ στη Super League. Αυτή είναι η καλύτερή του επίδοση στο σκοράρισμα στη μεγάλη κατηγορία σε μία σεζόν. Στον Εργοτέλη σε 14 αγώνες δεν είχε σκοράρει, στην Κέρκυρα την περίοδο 2016-17 σε έξι παιχνίδια είχε ένα γκολ και την επόμενη σε 23 ματς τρία γκολ.

Ακολούθησε το καλοκαίρι του 2018 η μεταγραφή στον ΠΑΣ Γιάννινα, όπου σε 15 αγώνες επίσης δεν βρήκε δίχτυα. Την περασμένη περίοδο ήταν η καλύτερη χρονιά του. Ο Κατερινιώτης επιθετικός πέτυχε τέσσερα γκολ στο κύπελλο και οκτώ στην δεύτερη κατηγορία σε 19 παιχνίδια. Φέτος σε 11 ματς στη Super League έχει ήδη τα μισά.

Ο Ελευθεριάδης δεν έχει μέτρο σύγκρισης, διότι πρώτα φορά παίζει στη Super League. Έχει αγωνιστεί σε Πιερικό, Καβάλα, Σέρρες και Παναχαϊκή. Στο βόρειο όμιλο της δεύτερης κατηγορίας είχε τέσσερα γκολ τη σεζόν 2013-14 και κι άλλα τόσα πέτυχε με την Παναχαϊκή την περίοδο 2017-18. Πάλι στη Football League.

Φέτος δηλαδή σε εννέα ματς στη Super League έχει ισοφαρίσει αυτές τις επιδόσεις. Διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του. Φυσικά η πιο παραγωγική είναι τα 16 γκολ την περίοδο 2018-19 με την Παναχαϊκή, αλλά στη δεύτερη κατηγορία.

Δικοί τους οι 10 από τους 12!

Οι δύο παίκτες έχουν με τα γκολ τους συμμετοχή στους 10 από τους 12 βαθμούς που έχει κερδίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Σκόραραν και οι δύο στις νίκες με 1-2 στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα και την Κυριακή στο 2-0 επί της Λαμίας. Ο Παμλίδης σκόραρε επίσης στο 1-1 με τον Ολυμπιακό και ο Ελευθεριάδης στο 0-2 με τον Ατρόμητο (έκανε το 0-1). Σύνολο δέκα βαθμοί σ’ αυτά τα ματς. Βρήκαν δίχτυα επίσης ο Παμλίδης με τον Βόλο και ο Ελευθεριάδης με τον ΟΦΗ, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε και στα δύο με 2-1.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ