ΠΑΟΚ: Έτσι πέρασε από την Λαμία (video+photos)

Δείτε πως ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λαμίας για την Super League

Όσο κουρασμένος κι ήταν ο ΠΑΟΚ από τα συνεχόμενα ματς και τα ταξίδια, η διαφορά κλάσης απέναντι στην ουραγό Λαμία ήταν τεράστια και ως εκ τούτου, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 2-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League, ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι Τζόλης και Βιεϊρίνια τα γκολ της νίκης για τους Θεσσαλονικείς.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», με γερό «φρεσκάρισμα» στην ενδεκάδα του από τον Πάμπλο Γκαρσία, μπήκε «φουριόζος» στο ματς, πίεσε ψηλά τη Λαμία κι έφτασε σε ένα γρήγορο γκολ με τον Τζόλη στο 12ο λεπτό, έπειτα από ωραίο γύρισμα του Ουαγκέ.

Το γρήγορο προβάδισμα απλοποίησε τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ που συνέχισε να πιέζει τους «κυανόλευκους», έχοντας κυριότερο εκφραστή των επιθέσεών του τον Τζόλη, ο οποίος είχε και δεύτερη καλή στιγμή στο 21’, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 54’ με τον Τζόλη, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα μετά το γύρισμα του Μουργκ από δεξιά, αλλά το πλασέ του από καλή θέση έφυγε άουτ.

Η αλλαγή του Βιεϊρίνια στο 60’, ήταν η πλέον καθοριστική κίνηση απ’ την πλευρά του Γκαρσία για να «καθαρίσει» το ματς. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του, ο Πορτογάλος, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ κι επί της ουσίας έβαλε τέλος στη... σεμνή τελετή.

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα