Άρης: Η αποκάλυψη της φετινής σεζόν! (photos)

Άρης: Λίρα εκατό έχει αποδειχθεί για τους Θεσσαλονικείς κι από τις καλύτερες φετινές τους μεταγραφές ο Τζέιμς Τζέγκο.

Ανανέωσε με τον Ματίγια και ο Βραζιλιάνος είχε έναν ακόμα χρόνο συμβόλαιο. Το καλοκαίρι ακούστηκαν πολλά για τον 30χρονο Σάσα και για μεταγραφή του, αλλά έμεινε στο «Κλ. Βικελίδης».

Ο Άρης πήρε χρειαζόταν εναλλακτικές λύσεις στα χαφ. Έφερε τον Τζέιμς Τζέγκο, τον Έργκους Κάτσε και τον Σκοπιανό Αλί Αντέμ. Εκ των πραγμάτων έμοιαζε δύσκολο για κάποιον να χωθεί σφήνα στους Ματίγια, Σάσα.

Το έκανε, ωστόσο, ο Τζέιμς Τζέγκο με εμφατικό τρόπο. Ο Αυστραλός αμυντικός μέσος, ο οποίος όμως έχει γεννηθεί στις 12/2/92 στη Βιέννη κι έχει πάρει και την αυστριακή υπηκοότητα, είναι σε κάθε περίπτωση η αποκάλυψη του Άρη έως τώρα. Και μία από τις καλύτερες μεταγραφές του.

Δεύτερος σε χρόνο!

Ο 28χρονος Τζέγκο όχι μόνο έχει κερδίσει θέση βασικού, αλλά είναι και δεύτερος σε χρόνο συμμετοχής. Έχει αγωνιστεί και στα επτά ματς και μετράει 585 λεπτά, έναντι 606 λεπτά (η Super League υπολογίζει και τις καθυστερήσεις)  του πρώτου Μπρούνο Γκάμα. Τρίτος είναι ο Ρόουζ με 575 λεπτά. Ο άλλος βασικός χαφ, ο Ματίγια είναι πέμπτος με 514 λεπτά και ο Σάσα είναι δέκατος με 340 λεπτά, 245 λεπτά λιγότερα από τον Τζέγκο. Έχει μία ασίστ έως τώρα στο γκολ του Μαντσίνι, στη νίκη με 1-0 εκτός έδρας επί του Παναθηναϊκού.

Αυστρία

Για δύο χρόνια υπέγραψε ο Αυστραλός αμυντικός χαφ, ο οποίος έμεινε ελεύθερος από την Αούστρια Βιέννης. Έπαιξε σε δύο μεγάλες ομάδες της χώρας. Αρχικά στη Στουρμ Γκρατς με την οποία πανηγύρισε το κύπελλο τη σεζόν 2017-18. Στην παράταση με 1-0 επί της πανίσχυρης Σάλτσμπουργκ και τον ίδιο να παίζει και στα 120 λεπτά.

Σε 2,5 χρόνια μέτρησε 73 αγώνες, ένα γκολ και δύο ασίστ. Αφού πήρε το κύπελλο, το 2018 μετακόμισε στην Αούστρια. Βασικός κι εκεί ως επί το πλείστον. Είχε σε δύο χρόνια 55 αγώνες με ένα γκολ και μία ασίστ, αλλά δεν πήρε τίτλο. Αποχώρησε το καλοκαίρι για τον Άρη.

Με Ποστέκογλου!

Ο Τζέγκο πήρε πρωτάθλημα στην Αυστραλία με την Αντελάιντ Γιουνάιτεντ τη σεζόν 2015-16. Εκεί είχε 43 παιχνίδια με δύο γκολ και τρεις ασίστ. Ξεκίνησε, όμως, την καριέρα του στη Μέλμπουρν Βίκτορι. Με προπονητή τον Έλληνα, πρώην ομοσπονδιακό τεχνικό της Αυστραλίας και της Παναχαϊκής. Είχε και Έλληνες συμπαίκτες. Στη Μελβούρνη κατέγραψε  34 ματς, τρία γκολ και μία ασίστ.

Διεθνής

Ο Τζέγκο γεννήθηκε στην Αυστρία, αλλά επέλεξε την Εθνική Αυστραλίας, απ’ όπου κατάγεται. Με την Αυστραλία έχει πέντε συμμετοχές. Έκανε ντεμπούτο στις 20/11/18 στην  εντός έδρας φιλική νίκη με 3-0 κόντρα στο Λίβανο. Οι υπόλοιπες τέσσερις συμμετοχές είναι όλες 90λεπτα. Ένα φιλικό και τρία ματς για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου στο Κατάρ το 2022.

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης