ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Άστρο… Γκαρσία τον οδηγεί! (videos+photos)

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα: Με τρομερό γκολ του Ελ Καντουρί στο 91' ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή κόντρα στον μαχητικό ΠΑΣ, που προηγήθηκε με τον Εραμούσπε, ο οποίος όμως αποβλήθηκε στο 57’, ενώ ο Σφιντέρσκι είχε ισοφαρίσει στο 52’.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα για την 9η αγωνιστική της Super League.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο Πάμπλο Γκαρσία με τρεις αλλαγές (Τζόλης, Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ), άλλαξε την εικόνα της ομάδας του που έχανε με 0-1. Και έφτασε στην ανατροπή στο 91’ με τρομερό γυριστό του Ελ Καντουρί, ενώ ο Σφιντέρσκι είχε ισοφαρίσει στο 52'.

Καταλυτική η αποβολή στο 57' με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Εραμούσπε, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 51'.

Τα περίμενε όλα από τους ακραίους

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το αγαπημένο 4-2-3-1 του Πάμπλο Γκαρσία και τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίζει όπως συνήθως το παιχνίδι του, χωρίς να περιμένει πίσω από την μπάλα, αλλά να ψάχνει να βρει διαδρόμους προς την εστία του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τα περίμεναν όλα από τους δύο ακραίους. Τον Βιεϊρίνια, ο οποίος ήταν πολύ καλός και μόνιμη απειλή από τα αριστερά και τον Ζίφκοβιτς, ο οποίος πήρε αρκετές φορές την μπάλα στα πόδια του, αλλά δεν είχε ανάλογα στηρίγματα.

Το ματς ήταν κακό προς… βαρετό, μέχρι το 30’. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΣ άρχισε να πιέζει (ακόμα περισσότερο) ψηλά στην άμυνα και ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με ένα κλέψιμο του Εραμούσπε, την ωραία ενέργεια του Λεό και την ασίστ στον Εραμούσπε που συνέχισε την διαγώνια κίνηση προς την εστία και σκόραρε για το 0-1!

Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε μετά το χαστούκι του 0-1 και προσπάθησε να αντιδράσει. Πίεσε και έχασε δύο ευκαιρίες, στο 38’ με τον Εσίτι και στο 44’ με τον Σφιντέρσκι, αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν εκεί και τις δύο φορές!

Το… γύρισε ο Γκαρσία με τρεις αλλαγές

Η αποκαρδιωτική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ανάγκασε τον Πάμπλο Γκαρσία να κάνει τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου (Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Τζόλης αντί των Βιεϊρίνια, Εσίτι και Μουργκ) και δικαιώθηκε.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε νωρίς στην ισοφάριση. Στο 52’ μετά από σουτ του Ζίφκοβιτς, ο Σφιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Χουτεσιώτη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Αποβλήθηκε ο Εραμούσπε, ανατροπή στο 91’

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η αποβολή του σκόρερ Εραμούσπε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μπίσεσβαρ, άφησε τον ΠΑΣ με δέκα παίκτες και έφερε σε θέση ισχύος τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πολιόρκησαν την αντίπαλη εστία, με τον Τζόλη να έχει δοκάρι στο 59’, αλλά σταδιακά ο ΠΑΣ οργανώθηκε και εξουδετέρωσε σχετικά εύκολα τις πολλές σέντρες των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία.

Με το τέλος να πλησιάζει ο προπονητής του ΠΑΟΚ έριξε στη μάχη και τον Τσόλακ, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 και έψαξε το δεύτερο γκολ απέναντι σε μια συμπαγής άμυνα. Ο Σφιντέρσκι στο 86’ «τυφλώθηκε» από τους προβολείς, αλλά στο 91΄ ο Ελ Καντουρί μετά από κεφαλιά του Τσόλακ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο γυριστό σουτ.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Σφιντέρσκι (95’ Ουαγκέ).
ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης), Λεό (63’ Ντομίνγκες)