Μαρτίνς: «Μεγάλη αξία η νίκη δεδομένων των συνθηκών» (photos+video)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» Πέδρο Μαρτίνς είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενος για τη νίκη κι αναφέρθηκε στις δυσκολίες που αντμετώπισε η ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου βρήκε το γκολ της νίκης, όπως αποδείχθηκε κι ένα δεύτερο κακό, όπου ο Παναθηναικός πίεσε, είχε φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει έστω τον βαθμό.

Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς είχε φυσικά κάθε λόγο να είναι χαρούμενος και μετά το ματς αναφέρθηκε αρχικά στη διαφορετική εικόνα από ημίχρονο σε ημίχρονο:

«Όντως δύο τελείως διαφορετικές εικόνες. Στο πρώτο είχαμε καθολική κυριαρχία, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, γιατί είχαμε ευκαιρίες, αλλά πρέπει να σκεφτούμε πόσο δύσκολη ήταν η προετοιμασία για το ντέρμπι. Με παίκτες διεθνείς που έλειπαν, με παίκτες θετικούς στον κορονοϊό, τραυματίες. Μετράει το αποτέλεσμα φυσικά, αλλά όντως το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό.

«Υπάρχουν πολλοί παράγοντες για την αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Ένας από αυτούς ήταν και η κούραση, ο Σισέ γύρισε καθυστερημένα, ο Καμαρά το ίδιο και άλλοι παίκτες είχαν κούραση.

Έχει μεγάλη αξία η νίκη μας δεδομένων των συνθηκών, αλλά δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Κι άλλες ομάδες έχει τύχει να περάσουν τέτοιες δύσκολες. Ελπίζω να τα αφήσουμε αυτά πίσω και να είμαστε πλήρεις για να παίξουμε όπως μπορούμε. Είμαι ευχαριστημενος από τη συλλογική προσπάθεια, κάναμε 35 καλά λεπτά και μετά φάνηκε η κούραση και η έλλειψη ρυθμού. Αλλά σαφώς είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη».

Για το ποσοστό νικών στον πάγκο του Ολυμπιακού, ο Μαρτίνς σχολίασε: «Είναι πολύ καλό, αλλά αυτά είναι αριθμοί και στατιστικές. Το σημαντικό είναι να νικάει ο Ολυμπιακός και να παίρνει τίτλους».

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι