ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-3: Τη σκότωσε ο Μπαράλες (photos)

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 3-1 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, χάρη στον Χερόνιμο Μπαράλες.

Νικηφόρα πέρασε από το Αλκαζάρ ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χερόνιμο Μπαράλες, επικράτησε 3-1 της ΑΕΛ. Οι Αρκάδες ήταν πιο αποτελεσματικοί και ο Αργεντινός φορ όταν βρέθηκε σε δύο περιπτώσεις σε θέση βολής, κατάφερε να σκοράρει. Οι «βυσσινί» έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Παπαδόπουλο να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις, αλλά στο 89’ ο Μούζεκ με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, αλλά ο Λουίς Φερνάντεθ έγραψε στις καθυστερήσεις το τελικό 1-3.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο Αλκαζάρ, με ΑΕΛ και Αστέρα Τρίπολης να ψάχνουν τα πατήματά τους. Στο 11’ ο Πινακάς ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε απόκρουση στο κοντινό πλασέ του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Νάγκι μπλόκαρε το τακουνάκι του Μπαράλες. Οι Αρκάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 25’ ο Ριέρα έκανε το πλασέ, αλλά πέρασε μόλις άουτ. Στο 33’ σουτ του Σπαρβ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 37’ η κεφαλιά του Σουάρεθ πέρασε άουτ.

Στο 41’ η ΑΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Τόρζε βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας βγήκε στην επίθεση και ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα για το… κεφάλι του Μπαράλες, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν αυτή που προσπαθούσε να πιέζει και στο 50’ το σουτ του Τόρζε πέρασε πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 70’ ο Ηλιάδης έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά. Κι ενώ η ΑΕΛ προσπαθούσε να γίνει απειλητική, στο 75’ ο Αστέρας μετά από ωραία ενέργεια των παικτών του έφτασε στο 0-2. Ο Τιλίκα συνεργάστηκε όμορφα με τον Λουίς Φερνάντεθ και ο Βραζιλιάνος έβγαλε ασίστ για τον Μπαράλες, ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι.

Το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο 89’, με τον Μούζεκ να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, για το 1-2. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, αλλά στο 90+4’ ο Λουίς Φερνάντεθ «σφράγισε» τη νίκη για τον Αστέρα, γράφοντας το 1-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (71’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ, Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (71’ Νικολιάς), Μιλοσάβλιεβιτς (85’ Γλυνός), Τόρζε (56’ Τρούγιτς), Πλατέλλας (85’ Ζαχαράκης), Πινακάς.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε,, Μουνάφο (72’ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Σίτο (61’ Τιλίκα), Ρίερα (88’ Μπόρχα Φερνάντεθ) (61’ Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες (88’ Ορόθκο).

Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό
Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»