ΟΦΗ-Χανιά 1-1: Χωρίς νικητή η φιλική μάχη της Κρήτης, πλήγμα με Σολίς (photos)

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τα Χανιά σε φιλικό παιχνίδι, που έληξε 1-1. Τραυματίστηκε ο Σολίς.

Ο ΟΦΗ φιλοξένησε τα Χανιά σε φιλικό ματς, το οποίο έληξε χωρίς νικητή. Οι Ηρακλειώτες προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά λίγο πριν το τέλος οι Χανιώτες ισοφάρισαν για το τελικό 1-1.

Τα Χανιά είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 20' ο Διαμαντόπουλος πέρασε κάθετα στον Κάσσο, που απέφυγε τον Σωτηρίου και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Ο ΟΦΗ απείλησε στο 43' με εκτέλεση φάουλ του Στάρτζεον, όπου η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από την εστία.

Στο 60' από εκτέλεση κόρνερ του Στάρτζεον, ο Σακόρ από κοντά με σουτ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά μετά ο Πλέγας σούταρε, όμως, ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Στο 72’ ο Σουρνάκης σταμάτησε σουτ του Μπραμπίγια και στο 76’ σουτ του Στάρτζεον κατέληξε άουτ. Στο 79' ο Δημητριάδης εκτέλεσε φάουλ και ο Ανδρέου από κοντά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 85’ άουτ έφυγε και το σουτ του Νίκολιτς. Στο 87’, ωστόσο, τα Χανιά ισοφάρισαν με πλασέ του Γιάκου, ο οποίος έχασε καλή ευκαιρία και στις καθυστερήσεις.

Για τον ΟΦΗ το πρόβλημα ήταν ο τραυματισμός του Σολίς. Ο Αργεντινός τραυματίστηκε στο 19’ κι αποχώρησε.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μαρινάκης (46' λ.τρ. Κοροβέσης), Σολίς (19' λ.τρ. Στάρτζεον), Βαφέας, Νοικοκυράκης (61' Σαρδινέρο), Γιάννου (61' Μίγγος), Γρίβας, Μεγιάδο (46' Μπαλογιάννης), Σουρνάκης.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης (46' Λαμπίρης, 85' Τριανταφυλλάκης), Αναστασόπουλος (68' Νίκολιτς), Γρομητσάρης (85' Λάμτσε), Σωτηράκος (46' Ανδρέου), Ουνγιαλίδης (68' Μπραμπίγια), Καρτσαμπάς (46' Σουντουρά), Παναγιωτούδης, Πλέγας (76' Φέκκας), Κάσσος (46' Δημητριάδης), Καμαρά (88' Μυφτάρι), Διαμαντόπουλος (46' Γιάκος).

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών