ΠΑΟΚ-Άρης 0-0: Κουνάει σεντόνι με το... ζόρι (photos)

ΠΑΟΚ-Άρης: Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (0-0) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

To «παρών» στα προκριματικά του Champions League θα δώσει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε στο τελευταίο ματς να επικρατήσει του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Τούμπα και έμεινε στο 0-0. Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα που είχε και την ασφάλεια του 2-0 από νωρίς στο ματς του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες αλλά η άμυνα του Άρη ήταν καλά στημένη και πήρε την ισοπαλία. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σοκαρισμένος από την υπόθεση με τα ληγμένα δελτία.

Ο Άμπελ Φερέιρα επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 3-4-1-2 και δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την περασμένη Τετάρτη μιας και οι Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι πήραν τις θέσεις των Εσίτι και Άκπομ. Από την πλευρά του ο τεχνικός του Άρη Μίκαελ Ένινγκ δεν είχε επιλογές μιας και στον πάγκο του είχε μόνο τον τερματοφύλακα Έμαν και τον Τσαγκαλίδη που προέρχεται από ρήξη χιαστών.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Τζόλης έκανε τη σέντρα, ο Μαουρίτσιο έπιασε την κεφαλιά με τον Κουέστα να αποκρούει και στη συνέχεια του Μπίσεσβαρ κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Στο 34ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει όταν αρχικά ο Τζόλης βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει και στη συνέχεια το σουτ του Ελ Καντουρί το έσωσε πάνω στη γραμμή ο Ούγκο Σόουζα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς και απείλησε στο 59ο λεπτό με την κεφαλιά του Βαρέλα να περνάει άουτ. Από την πλευρά του ο Άρης ανησύχησε την εστία του Πασχαλάκη στο 62ο λεπτό όταν ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας παραχώρησε κόρνερ. Ο Μιχαϊλίδης στο 72ο λεπτό έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ στην κίνηση του Γιαννούλη πέρασε άουτ.

Στο τέλος μάλιστα ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες μιας και ο Αντελίνο Βιεϊρίνια που είχε περάσει στον αγώνα στο 77ο λεπτό αποβλήθηκε για σπρώξιμο στον Μανσίνι.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μιχαϊλίδης, Βαρέλα, Μιχάι (77΄Στοχ), Ροντρίγκο (77΄Βιεϊρίνια), Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί (71΄Εσίτι), Μπίσεσβαρ (71΄Άκπομ), Γιαννούλης, Τζόλης (64΄Λημνιός), Σφιντέρσκι.
ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σόουζα, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαντσίνι, Μαρτίνες, Διαμαντόπουλος (90+6΄Τσαγκαλίδης).

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»